Кабинетът се отказа да търси шистов газ в „Блок 1 Нови пазар" 17.01 | 14:03

Ще се търси само конвенционален природен газ и нефт

От Филипа Тодева

Кабинетът се отказа да търси шистов газ в "Блок 1 Нови пазар". Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба.

Правителството е оттеглило Решение №427 от 2011 г. за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в площта "Блок 1 Нови пазар”, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна, като въведе забрана за търсене и проучване на шистов газ.

Проучванията ще могат да се правят само за конвенционален природен газ и нефт. Мотив за решението е липсата към момента на достатъчно данни за осигуряване на безопасността за околната среда при използването на метода на хидравлично разбиване при проучването и добива на шистов газ.

От месеци еколози и заинтересовани протестират срещу метода хидравлично разбиване или т.нар. "фарикнг" за добив на шистов газ. Мотивите за това са опасностите, които той може да крие за околната среда. Данните на еколози показват, че за извличането на газ в земята се вкарват химически вещества, а при самият удар има опасност от разместване на пластовете и земетресения.

Компаниите, които използват метода, обаче обясняват, че веществата, които се използват, могат да бъдат намерени на повечето етикети на храните - те са безопасни за почвата и хората. При правилни проучвания рискът от земетресения е минимален.

Късно снощи по време на заседание на парламентарната комисия, отговаряща по въпросите на икономиката, одобри мораториум върху добива на шистов газ чрез хидравличен удар.

Щом е в интерес на хората и те не го искат или не искат тази технология, оттегляме решението – това е заявил премиерът Бойко Борисов на обсъждането на точката за оттегляне на Решение № 427 на Министерския съвет от 2011 г. за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ – подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за подземните богатства, в площта "Блок 1 Нови Пазар", разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна. Пълният текст на обсъждането е публикуван на сайта на Министерски съвет, пише Агенция "Фокус".

"Неслучайно аз съм вносител на тази точка, защото на практика от чисто техническо решение, което по смисъла именно на това, което каза министър Трайков, ние приехме преди няколко месеца, че даваме разрешение за проучване на нефт и природен газ, без да уточняваме технология, без нищо, такива, каквито даваме десетки. Грешката е, че по тази тема не се направи широкият необходим обществен дебат – да се обясни на хората какво всъщност значи това”, казва премиерът Бойко Борисов.

"И след като още лятото в Добрич им обещах на площада, че няма да допусна нещо, което има и минимален процент съмнения върху вредата, което би нанесла на природата, околната среда, водите… В края на краищата защо ние искаме това разрешение да го дадем? Да се върнем назад, защо сме се мотивирали да го дадем? Защото от това нещо сме очаквали да се извлече огромно количество природен газ, който първо да служи на българските граждани да му се намали цената на топлоенергия, на българската индустрия – да се снижи цената на производство за хикс продукция. Затова сме го правили", обяснява още премиерът.

"След като народът не е убеден, хората не са убедени, че това сега е правилно, моята логика е – спираме го и оттук нататък при спряно решение, при оттеглено решение започваме от начало дебата. Ако има технология, която не вреди на природата, няма опасност да се замърси околната среда, водите, не предизвиква такива хидравлични удари, няма никъде в света възникнали проблеми вследствие на това, аз съм убеден, че… Народът защо не протестира, че примерно при Дъбниците или плевенско се дупчи и вадят нефт, защото в цял свят се прави. С една дума явно е, че по тази технология има световен дебат. Има държави, в които е забранено, има държави, в които са изгонени, има държави, в които придобиват и всичко е окей”, казва Борисов.

"Въпросът е - след като има неизяснени неща, ние чий интерес защитаваме, първо. Защитаваме интересите на българските граждани. Щом, и затова сме го искали да го правим този проект в техен интерес, само че не само че те не ни разбират, има протести и казват, че това ще съсипе екологията. Е тогава за какво го правим?! В наш интерес не е, в интерес на хората е", заключава още премиерът.

"Щом е в интерес на хората и те не го искат или не искат тази технология, оттегляме решението, нека юристите така да го формулират, тъй като имаме и съдебни процеси по тази тема, да не влезем в юридически казус. Но смисъла на оттеглянето е това – искали сме в името на хората да го направим, хората не го искат, страх ги е поради една, втора, трета, четвърта причина. Спираме. Ако един ден пожелаят – лесно се вкарва ново решение. По този начин ние показваме и политическа воля, показваме прагматичност и в същото време казваме на всеки инвеститор, който иска да дойде в тази държава – първо убедете хората, че това е рентабилно, че това е безопасно, че това носи ползи за тях – добре дошли сте”, казва Борисов.

Министър Трайков да инициира всички тези дебати с обществото, с инвеститорите и повтарям – ако един ден дойде технология, която да е гарантирана, че няма проблеми за околната среда, лесно можем да им дадем разрешение тогава, казва Борисов.

Водещи

Най-четени