Какви ще са последствията от глобалното затопляне? 20.03 | 17:57

Важен въпрос, много възможни отговори

От Кирил Русев

Доколкото не сме експерти по екологичните въпроси, но пък имаме известен поглед върху работата на хората, които са се посветили на изследването на този въпрос, ще предоставим възможните му отговори тук съвсем повърхностно.

Знае се, че от първата ледникова епоха насам климатът на Земята претърпява непрекъснати промени с тази разлика, че настоящото глобално затопляне е плод на човешкото изпускане на "парникови газове" в атмосферата. Въпреки че тази теория има своите противници, тя е подкрепяна от болшинството от специалистите в сферата и зад нея има солидни научни доказателства.

И, както може да се предвиди от наименованието на този феномен, очаква се да станем свидетели на глобално покачване на температурите. Миналата година, например, към температурната карта на Австралия бяха добавени два нови цвята, индикиращи съответно 52 и 54 градуса Целзий!

Това затопляне няма да следва една и съща логика по целия свят обаче, като някои зони ще бъдат по-засегнати от други. Дългогодишни тенденции като наличието на силно слънце през лятото и падането на сняг през зимата, ще станат по-трудни за прогнозиране.

Повсеместното покачване на температурите ще предизвика покачване на морското равнище, а също така ще се увеличи и вероятността за възникването на някои неблагоприятни метеорологични събития като порои и наводнения, както и по-дълги и по-сурови периоди на суша.

Вероятно ще се наблюдават известни изменения в биологичните видове поради необходимостта от адаптация към новите условия. Не са без основание притесненията на много хора във връзка с ефекта на глобалното затопляне върху селскостопанската продукция. Много вредители и болести по растенията ще се преселят на нови територии и немалко настоящи плодородни земи могат да пресъхнат.

Въпросът със съдбата на човечеството в този контекст заслужава съвсем отделно разглеждане, но може да се каже, че то до голяма степен зависи от действията, които ще предприемем сега и за в бъдеще. Ако сме проактивни и успеем да намалим вредните емисии колкото се може по-скоро, негативните ефекти от този катаклизъм ще бъдат ограничени. Ако ли пък не, тогава единствено можем да стискаме палци да не се окажем прекалено талантливи в собствената си безотговорност.

В случай, че наистина се интересувате от темата и искате да научите повече по въпроса, бихте могли да посещавате периодично сайта на IPCC (Междуправителствения панел по измененията в климата), където на достъпен език се публикуват резюмета от техните доклади.

Поредната среща за оценка на въздействието, адаптацията и уязвимостта в условията на глобално затопляне ще се проведе между 25 и 29 март в Йокохама, Япония и се очаква докладът от нея да бъде качен на сайта непосредствено след това. 

Водещи

Най-четени