Малко домашни кучета у нас са законни! Няма и 81 000 с чип 20.02 | 15:12

„Четири лапи“ напомня на стопаните, че задължението вече е в сила

От iNews.bg

Под 81 000 са кучетата в България, на които е поставен микрочип за идентификация, каквото е законовото задължение на стопаните на четириноги любимци в България от тази година. Това сочат данни от интегрираната информационна система на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), цитирани от "Четири лапи". Природозащитната организация напомня, че изискването в Закона за ветеринарно-медицинската дейност вече е влязло в сила.

Само през миналата година са чипирани близо 19 000 песа, а от началото на 2017 г. са идентифицирани 1505 четириноги, с което общият брой на вписаните в регистъра животни достига 80 724. Истината обаче е, че домашните песове в България са много повече, но тъй като голямата част от тях не са регистрирани от собствениците им, няма как да се знае и колко наброяват.

"Всеки собственик на куче, навършило 4 месеца, е длъжен да посети ветеринарен лекар, който да постави микрочип на животното и да въведе данните в интегрираната информационна система на БАБХ", каза шефът на "Четири лапи" за България д-р Марина Иванова.

Тя обясни, че идентификацията с микрочип е единственият начин да бъде направена връзка между кучето и неговия собственик. Задължителното чипиране ще позволи да бъде търсена отговорност от собствениците, изоставили своите домашни любимци, а също така би предотвратила и кражбите на животни. Това ще спести и много средства на общините, които плащат обезщетения на хора, ухапани от кучета, чийто собственици не могат да бъдат издирени.

Микрочипът е голяма колкото оризово зърно стъклена капсула, която се инжектира подкожно от лявата страна на врата на животното. Тя съдържа 15-цифров уникален код, срещу който в системата на БАБХ могат да бъдат въведени, освен данни за собственика и четириногото, също и информация за здравословно състояние на животното, негово описание и снимки. Кодът на чипа се разчита от устройство, каквото би трябвало да има във всеки ветеринарен кабинет. Манипулацията по поставянето е безболезнена и не носи никакъв риск за здравето на любимеца, отбелязват от "Четири лапи".

Организацията припомня още, че всеки собственик трябва да регистрира кучето си и в данъчната служба по местоживеене, а също и да плаща такса за притежаването му, чийто размер се определя то съответната община. От такса по закон са освободени: кастрирани кучета; кучета на инвалиди; служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка; кучета, използвани за опитни цели; кучета, използвани от БЧК; и кучета, които придружават или охраняват селскостопански животни, отглеждани в регистриран животновъден обект.

Отпадна облекчението за ловните кучета, тъй като е установено, че те са един от основните източници на изгубени или изоставени домашни животни. Приходите от събраните такси се използват за мероприятия, свързани с намаляване на броя на безстопанствените кучета.

Собствениците също така са задължени да заведат за ваксинация, обезпаразитяване и издаване на паспорт своя домашен любимец след навършване на 6-седмична възраст, припомнят от "Четири лапи".

Водещи

Най-четени