Нов проект стартира на Международния ден на птиците 01.04 | 09:12

Ловният сокол е една от най-застрашените от изчезване птици на планетата

От Елена Коцева

Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) ще представи днес най-новия си природозащитен проект– "Опазване на ловния сокол”.

Това става на Международния ден на птиците, който се отбелязва днес, припомнят от дружеството.

Проектът е финансиран по програмата Лайф+ на Европейския съюз, обхваща 4 страни- България, Унгария, Румъния и Словакия”. Той ще продължи до 2014 г., като в България негов изпълнител е БДЗП.

Ловният сокол е една от най-застрашените от изчезване птици на планетата заради бракониерско улавяне и ограбване на гнездата за нуждите на соколарството и заради влошаване на местообитанията за гнездене и хранене на птиците. 

В България към настоящия момент са оцелели единични двойки и надеждата за спасяването на вида за фауната на страната е в тяхното съхраняване и в привличане на птици от страните в Карпатския басейн. 

На фона на повсеместното намаляване на ловния сокол, Унгария и Словакия са единствените страни в света, където благодарение на природозащитни мерки популацията е нараснала от около 30 на над 250 двойки. Именно този доказан опит предстои да бъде приложен в България с новия проект на БДЗП.

Предвидените по проекта дейности у нас до голяма степен продължават и доразвиват осъществяваното от БДЗП досега за опазването на ловния сокол в България. Те също са части от един цялостен комплекс, включващ както мерки за самия вид, така и такива за подобряване на условията в местообитанията, където той се среща.

Сред основните нови дейности е оценка на ролята на селскостопанските практики и на европейските схеми за подпомагане на селското стопанство върху местообитанията на вида. Това ще бъде направено в две защитени зони за птици в Добруджа и ще бъдат разработени препоръки за благоприятни за ловния сокол начини на земеползване.

За намаляване на риска от токови удари ще бъдат обезопасени 600 стълба от най-опасните 20 кВ електропроводи. Ще бъдат търсени начини за намаляване на риска от сблъскване на ловни соколи с ветрогенератори.

Разбира се, ще продължи поставянето на изкуствени гнездилки, дейностите за намаляване на заплахите за вида, работата за осведомяване на местните хора и за осигуряване на подкрепата им и т.н.

Това е четвъртият проект по Програмата Лайф+ на БДЗП, с който привлечените от тази организация природозащитни инвестиции в страната надхвърлят 7 милиона евро.

Водещи

Най-четени