Обвиниха Тома Белев, че ръководел "зелен октопод" 14.11 | 22:00

Твърденията са на Борис Ангелов, председател на сдружение "Екопрограма"

От Андриян Георгиев

"Зелен октопод" погълна милиони левове и евро през последните години. Това каза Борис Ангелов, председател на сдружение "Екопрограма". 

Корените на "октопода" били през 1999 г. по времето на Иван Костов, когато за директор на Природен парк "Витоша” е назначен Тома Белев. Около него се създал кръг - съпругата му Весела Кавръкова е в WWF България, съратници му били бившият вицепрезидент Ангел Марин и синът му Симеон Марин, свързан с Натура 2000, както и Петко Ковачев и Андрей Ковачев и ПП "Зелените”, както и съпругата на Андрей Ковачев - Катерина Раковска, която също е свързана с WWF България.

Така имало възможност пряко да се влияе върху всички проекти. Гвоздеят в тази организация е Натура 2000, която програма е създадена, за да се съхранява биоразнообразието. Целта на тази организация на "зеления октопод" са едни 9 млн. лева от Министерството на околната среда и водите, каза Ангелов.

По повод думите на Борис Ангелов коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" уточнява следното:

1. Натура 2000 е екологичната мрежа от защитени територии на Европейския съюз. Създаването й е дело на всички страни, членове на общността. В България научните проучвания и документацията по създаването на мрежата бяха изготвени по проекти на природозащитни организации. Предложенията бяха ревизирани и впоследствие приети последователно от Българска академия на науките и от Европейската комисия. Т.е Натура 2000 не е "екоорганизация,”, каквато информация се появи в медиите на база на дадената пресконференция.

2. Цитираните природозащитните организации "Зелени Балкани” и WWF - България са регистрирани в обществена полза. Всяка година те са длъжни по закон да внасят финансов отчет за дейността си в Регистъра за юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в обществен интерес към Министерство на правосъдието. Регистърът е публичен и всеки, който се интересува би могъл да провери съответната дейност. До този момент съответните органи не са констатирали каквито и да е било нарушения в дейността на двете организации.

3. Природозащитните организации работят и по проекти, финансирани от европейски фондове, където дейността се следи на няколко нива: отчети към донора, външен одит и финансови отчети към Национална агенция по приходите и Министерство на правосъдието. До този момент съответните органи не са констатирали каквито и да е било нарушения в дейността на двете организации.

4. Неправителствените организации избират свой представител в Комитета за наблюдение на Оперативна програма Околна среда. Там членуват над 40 души от различни институции и организации. Българските неправителствени организации обаче са със статут на наблюдатели и нямат право на глас. Така чисто процедурно представителите на неправителствените организации не биха могли да отклоняват средства към държавни структури.

5. В Оперативна програма Човешки ресурси към Министерството на труда и социалната политика няма представители на природозащитните организации.

6. Петко Ковачев от Институт за Зелена политика няма роднинска връзка с Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа "Балкани".

Водещи

Най-четени