Охранители бдят над гнездата на царски орли 22.09 | 14:26

В момента в България са регистрирани само 24 гнездящи двойки

От Елица Елефтерова

За век популацията на една от най-величествените птици в България е намаляла до критичния минимум. В момента в България са регистрирани само 24 гнездящи двойки царски орел, докато в началото на XX век птиците са били близо 2 000, съобщава bTV.

"Много усилия са нужни и много години работа, за да има постепенно нарастване на птиците. Царският орел е дългоживеещ вид, със сравнително нисък репродуктивен потенциал.

Той отглежда между едно и три малки на година и то не всички гнезда са успешни всяка година”, обяснява Светослав Спасов, ръководител на проект "Опазване на царския орел и ловния сокол в България" към Българското дружество за защита на птиците.

Най-голямата заплаха за красивата птица се оказва човекът. Точно заради това една от дейностите в проекта за опазване на царския орел на дружеството е охраняването на гнездата.

Охранителят Ваньо Ангелов обясни, че гнездото се пази през светлата част на денонощието, обикновено от 7:00 до 19:00 часа.

"Има много неща, които могат да обезпокоят птицата, например рибари, които нямат представа, че там има гнездо на такъв застрашен вид, сядат под сянката и започват да ловят риба. Ако не го видя, може да седи 5-6 часа човекът и през това време орелът да излети, и да изстинат яйцата”, допълва Ангелов.

Ваньо и колегата му Александър охраняват гнезда на царски орли от около 5 години. За това време само от едното гнездо са излетели десетина млади орли.

Водещи