5 минути до ядрената катастрофа 15.01 | 09:36

Учените не мръднаха "Часовника на Страшния съд"

От Антония Михайлова

Американски физици решиха тази година да оставят на място стрелките на символичния "Часовник на Страшния съд" – както и преди само 5 минути делят света от полунощ, тоест от ядрената катастрофа.

"Часовникът на Страшния съд" (Doomsday Clock) е създаден от екип американски физици, участващи в атомния проект на сп. Bulletin of the Atomic Scientists. За първи път изображението на часовника се появи на корицата на изданието през 1947 г. Тогава стрелките му сочеха 7 минути до "полунощ" – световната ядрена катастрофа.

През 2012 година стрелката на часовника се премести с една минута напред и посочи пет минути до полунощ – учените тогава стигнаха до извода, че световните лидери все по-зле се справят с потенциалната заплаха. Миналата година физиците отново не видяха големи поводи за оптимизъм.

"През 2013 година светът направи някои усилия по съкращаване на ядрената заплаха... Но като цяло през 2013 година международната общественост си имаше работа с продължаващи заплахи за прилагане на ядрено оръжие", се казва в писмо до генералния секретар на ООН Бан Ки Мун от името на създателите на часовника.

Като положителни фактори учените споменават временните договорености на "шесторката" по ядрената програма на Иран, както и това, че много страни съкращават своите запаси от ядрени материали, годни за създаване на оръжие. Но Русия и САЩ имат огромни ядрени арсенали, а запасите от ядрено оръжие на Индия, Пакистан и Китай очевидно растат.

Освен това, независимо от катастрофата на АЕЦ "Фукушима", продължава да се разпространява ядрената енергетика, което създава потенциал за разширяване на ядрения клуб.

Авторите на писмото отбелязват, че независимо от недвусмислените свидетелства за заплахите, свързани с измененията на климата, климатичните преговори на ООН фактически не мръдват от място.

Учените призовават генералния секретар на ООН да обърне внимание на появата и бързото разпространение на нови технологии, чийто темп на развитие превъзхожда способностите на обществеността да ги контролира. Те заявяват за възможни заплахи от страна на нови кибер- и биологични разработки, като споменават например разпространението на безпилотни бойни машини.

Физиците предлагат на Бан Ки Мун да предприеме мерки, за да постави лидерите на САЩ и Русия зад масата на преговорите за съкращаване на ядрените арсенали, да подкрепи създаването на правила и институции за контрол на новите технологии, както и да допринесе за международните усилия по съкращаване на емисиите парникови газове.

Водещи

Най-четени