Облачна комета навести Марс 20.10 | 11:20

"Опашатата звезда" Сайдинг Спринг прелетя покрай Червената планета и се насочи към Слънцето

От Антония Михайлова

Кометата Сайдинг Спринг, известна като С/2013 А1, прелетя много близо до Марс и сега се насочва към Слънцето, съобщава НАСА.

Небесното тяло е открито от астронома Робърт Макнот през януари 2013 година. Смята се, че то пристига от облака на Оорт – сферична област в периферията на Слънчевата система, разположена зад орбитата на Нептун, която е източник на дългопериодични комети.

Най-близкото преминаване на кометата покрай Червената планета е било фиксирано в неделя (19 октомври) в 18:27 часа по Гринуич (21:27 часа българско време). Опашатата звезда е преминала покрай Марс със скорост 203 км/ч на разстояние 136 000 км от него.

НАСА съобщаваше, че изследователите ще имат безпрецедентна възможност да съберат информация за кометата и нейното въздействие върху атмосферата на Марс. "За тази цел ще бъдат използвани всички налични научни инструменти", разказваше помощник-директорът на НАСА Джон Грънсфелд.

По думите му кометата е следена едновременно от няколкото апарата, намиращи се на орбита на Червената планета, марсоходите Curiosity и Opportunity, както и от наземните и космическите телескопи, включително знаменития Hubble. В същото време се е наложило НАСА да коригира положението на научните спътници на орбита на Марс, за да ги "предпази от отломки от опашката на кометата", пояснява ръководителят на програмата по изучаване на Марс в Лабораторията за реактивно движение в Пасадена Рик Зурек.

Curiosity и Opportunity се оказали в по-изгодна ситуация – марсианската атмосфера ги защитава от опасността. Независимо от малката плътност на атмосферата, тя няма да позволи на отломките да достигнат повърхността на планетата. Учените разчитат да получат данни за размерите и състава на ядрото на кометата, неговата газово-прахова обвивка – кома – и опашка. Според тях това трябва да разшири представите за произхода и еволюцията на Слънчевата система, формирала се преди 4,6 млрд. години.

Водещи

Най-четени