Пускат най-дългия свръхпроводник в света 21.01 | 09:01

Системата с дължина километър обещава революция в преноса на енергия в градовете

От iNews.bg

Германската енергийна компания RWE Group и нейните партньори от технологичният институт в Карлсруе са готови да пуснат най-дългият свръхпроводник в света досега.

Високоволтовият кабел, част от проекта AmpaCityс, е с дължина от един километър. Той ще свързва две подстанции в германският град Рур (Северен Рейн-Вестфалия) със свръхпроводникова система, която е последна дума на техниката. Като част от проекта учени институтът в Карлсруе ще анализира подходящите материали за изолиране и свръхпроводимост.

Трифазният концентричен 10 киловолтов кабел ще разполага с преносен капацитет от 40 мегавата - пъти повече в сравнение с меден проводник със същото сечение и то почти без загуби по трасето. Новата инсталация ще бъде първата в света, която ще комбинира свръхпроводник с резистивен свръхпроводим ограничител, който да я предпазва от претоварване.

За да добие нужните свръхпроводящи свойсва, проводникът в Рур ще трябва да бъде охладен до температури от -200°C с помощта на течен азот. В това си състояние материалът, от който той е направен ще може да пренася електрическа енергия с почти нулеви загуби. Така то ше бъде близо 100 пъти по-ефективен от традиционният меден проводник със същото сечение, обясняват специалистите.

Проектът може да извести появата на цяло ново измерените в преструктурирането на електрическите мрежи в градовете. Ако двегодишното тестване, което инженерите от RWE предвиждат, се окаже успешно, то новата технология може да се използва за инсталирането на 10 киловолтови свръхпроводими връзки в основните звена на електрическата мрежа на град Есен.

В средносрочен план, иновацията би довел до по-висока ефективност на елктроинсталациите благодарение на намалените разходи по поддръжката им и намалените загуби на енергия по трасето.

От друга страна новата система ще заема по-малко място, което ще доведе до освобождаването на значителни по размери ценни територии в пренаселените градове, които в момента са заети от конвенционалните подстанции.

Свръхпроводниците са материали (в повечето случаи сложни сплави от редки метали), които при охлаждане при много ниски температури губят електрическото си съпротивление. Проводници, подобни на този от проекта AmpaCity вече се използват в няколко други проекта през последните няколко години, но никога в подобни мащаби.

Водещи

Най-четени