Първият атомен рентгенов лазер надниква в тайните на материята 26.01 | 16:01

С него учените ще могат да видят „на живо“ как атомите се „сглобяват“ в молекули

От Георги Георгиев

Екип от физици, работещи към Националната ускорителна лаборатория SLAC към американското министерство на енергетиката, са създали лазер, излъчващ най-късите и чисти (кохерентни) рентгенови лазерни импулси, постигани досега.

С този успех учените успяват да реализират на практика една технология, чието съществуване е предсказано преди 45 години и отварят вратата към нов клас научни открития, съобщават от SLAC.

Учените насочили сноп от лазерната инсталация LCLS (Linac Coherent Light Source ) към капсула с неонов газ, отключвайки лавина от кохерентни рентгенови лъчи. По този начин бил създаден първият атомен рентгенов лазер в света.

"Рентгеновите лъчи ни позволяват да проникнем в света на атомите и на молекулите", казва физикът Нина Рорингер. Тя е ръководител на изследването, в което учените от SLAC си партнират с колегите от института "Макс Планк" в Хамбург и с физици от държавния университет в Колорадо.

"В бъдеще изследователите ще използват този тип лазери, за да провеждат цял куп интересни опити, свързани с изследването на химичните реакции или наблюдаването на действието на органичните молекули. Колкото по-кратки са лазерните рентгенови импулси, толкова по-бързи промени можем да улавяме. Същото важи и за качеството на светлината – колкото по кохерентна е тя, толкова по-ясни са очертанията на отделните обекти", обяснява Нина Рорингер.

Новите рентгенови лазери изпълняват теоретично предвиждане от 1967 г., според което не съществуват пречки подобни устройства да бъдат направени по същия начин, по който са създадени видимите светлинни лазери. До пускането на LCLS през 2009 г. обаче не съществуваше достатъчно мощен източник на рентгенови лъчи, който да създаде този тип лазери.

С помощта на новата технология, учените ще могат да наблюдават "на живо" процеса подредбата на атомите и молекулите по време на химични реакции. Те случват с изумително големи скорости (за квадрилиони части от секундата) и не могат да бъдат засечени по друг начин.

Водещи

Най-четени