Планът преизпълнен 14.01 | 18:53

Премиерската заплата няма да се повишава - основна тема на министър Дянков

От Елена Коцева

Заплатата на премиера нямало да става 8 000 лв. Поне засега. С тази новина стартира седмицата на българските граждани.

Със сигурност повечето от тях /нас - защото и аз съм български гражданин по стечение на обстоятелствата/ не сме си легнали в неделя с мисълта, че заплатата на премиера, вицепремиерите и министрите трябва да се увеличат. Малко е вероятно дори някой да си е мислил, че има вероятност това да стане.

Това обаче е основната тема на изказванията на финансовия министър Дянков от тази сутрин – как имало такава идея, но той, а и самият премиер, се размислили и се отказали.

Мотивите са, че в момента не е подходяща икономическата ситуация в страната, за да се говори за повишение на заплатите на тези длъжности.

Едновременно с това от Националния статистически институт излязоха с официална информация, че годишната инфлация за 2012 година възлиза на 4.2%, като инфлацията на хранителните продукти само за декември месец е близо процент – 0.9%.

На този фон не знам как би прозвучала една новина, че премиерската заплата се покачва драстично.

На този фон звучи комично дори само идеята да се презентира идея за това, дори и да е гарнирана с благородния жест на отказ.

Важното е обаче, че се работи, продължава уверено Дянков. Явно се работи и то с пълна пара.

И както се разбира от думите на вицепремиера, така вече са изработени три законопроекта: за държавната администрация, за държавния служител и днес става въпрос за третия - закон за политическите кабинети в министерствата, за областните управи, за кметствата.

Т.е. Управниците ни и чиновниците мислят законопроекти предимно за себе си и за своята дейност и заплата.

И сега обаче този законопроект трябва да бъде сложен в шкаф и да отлежава.

Тъй като за съжаление се оказва, че докато законотворците са мислили точно с колко да повишат заплатите в политическите кабинети, България не е успяла да стане една високо развита, цветуща, преуспяла и богата страна, в която с един закон да можеш да си позволиш да направиш почти тройно увеличение. Нищо че става въпрос за премиер, вице и министри.

Важното е, че се работи, планът е изпълнен, може би дори е преизпълнен.

В плана за кой мандат/петилетка обаче ще бъде предвидено да се помисли и за детските, и за пенсиите? А може би ще остане време и за икономиката?

Водещи

Най-четени