Ще отслабвате от студ? По-полека! 24.01 | 13:10

Няколко неща, които трябва да знаете, преди да си изключите парното

От Кирил Русев

Ако сте в крак със здравословните новини в интернет, сигурно вече знаете, че тези дни медиите избухнаха с новината за едно ново изследване на група холандски учени, според което студът може да ви помогне да отслабнете.

От начина, по който това изследване беше отразено на повечето места в мрежата, широката публика остана със следното впечатление: "Супер! Ако намаля парното през зимата и усиля климатика през лятото, тялото ми ще гори повече калории и така ще отслабва без усилие и с цената на минимален дискомфорт".

Но както много добре знаете, всяко нещо, което звучи прекалено хубаво, за да е истина, обикновено не е чак толкова хубаво. Затова, ето какво трябва да имате наум, преди да изключите парното и да хукнете разсъблечени по зимните улици:

1. Добрите новини от холандското изследване се дължат на наличието на т.нар. кафяви мазнини в човешкото тяло. Допуска се, че тяхното предназначение е да ни топлят (треперенето има същата функция) и доскоро се считаше, че този специфичен вид тъкан е характерен единствено за бебетата (които са неспособни да треперят) и с напредването на възрастта изчезва. Преди време обаче бе установено, че възрастните запазват известно количество* от тях в областта около шията. Независимо, че са сравнително малко, тези мазнини могат да горят калории, особено ако сме изложени на студ.

2. Излагането на ниски температури може да увеличи количеството кафява мастна тъкан в тялото, но тук става дума за наистина НИСКИ температури. Тоест, няма да е достатъчно само да спрете парното, но може да се наложи и да отворите прозорците. И фризера. Нещо повече - в момента, в който спрете да се излагате на студ, тези мазнини изчезват. Иначе казано, решението е временно.

3. Основният механизъм, чрез който излагането на студ увеличава кафявата мастна тъкан, не се различава особено от стреса. Всъщност, при много лабораторни изследвания симулацията на стресови ситуации става с помощта на минусови температури.

Завишената секреция на хормони на стреса, от своя страна, може не само да доведе до високо кръвно, но и да стимулира развитието на инсулинова резистентност (предпоставка за диабет) и излишна бяла мастна тъкан (още една предпоставка за диабет и други метаболитни заболявания).

Неслучайно полярните животни, освен с дебела козина, са оборудвани и с дебел слой мазнини.

4. Тялото винаги търси баланс. Сиреч, завишеният енергоразход почти винаги намира израз в обострен апетит. Дори и да допуснем, че излагането на студ ще изгори някакви калории, трябва да сме готови да посрещнем това събитие гладни и да наваксаме изразходваното само с няколко хапки.

5. Парите също търсят баланс. Докато изключването на парното зимно време може да ви спести пари, усилването на климатика през топлите месеци почти сигурно ще уравновеси бюджета ви. А сметнахте ли разходите за допълнително похапване покрай увеличения апетит?

В крайна сметка, холандското изследване е един чудесен пробив в науката, но в никакъв случай няма да направи революция в практическите техники за отслабване. Там, за съжаление, най-добрият метод си остава въздържанието от системно преяждане.

Ако искате да научите малко повече за начина, по който тялото гори мазнини в студени условия, можете да го направите в статията на FitWell.bg

* По принцип по-младите имат повече кафява мастна тъкан от по-старите и мъжете имат повече кафява мастна тъкан от жените

Водещи

Най-четени