„Англия, моя Англия“ пренася от Зала България в бляскавия кралски двор 04.06 | 15:54

Британецът Патрик Ертън ще дирижира музикалното събитие на 12 юни

От iNews.bg

Патрик Ертън е прочут бароков клавесинист, под чиято палка ще чуем концерт, свързан с честванията на 400 години от смъртта на Шекспир, който се провежда в непосредствена близост с Националния празник на Великобритания и с програма, изпълнена с младост и фанфарна тържественост. Величествена, но и искряща празнична музика, която ще ми пренесе в бляскавия кралски двор.

"Кралски" е ключовата дума в концерта под мотото "Англия, моя Англия", в който Софийската филхармония ни кани на едно изискано пътешествие из музиката на страната, прочута със своите традиции. "Кралицата на феите" е сюитата на "основоположника на английската класическа музика" Хенри Пърсел из неговата "опера с маски" по "Сън в лятна нощ" (нали сме в годината на Шекспир), кралски са фойерверките, за които Хендел пише своята музика за духов състав по поръчка на Джордж Втори, кралски е размахът, с който Бритън пише своя "Пътеводител в оркестъра за младия човек" с подзаглавие Вариации и фуга по тема от Пърсел – първата творба, написана за филм, който запознава младите с оркестъра, по която днес има дори мобилно приложение… безспорно довела много млади хора в концертната зала. Програма, каквато рядко се среща и не бива да се пропуска. Диригент ще бъде (разбира се) британец – Патрик Ертън, специализирал във Виена, преподавал в Хага, чест гост като преподавател и диригент в Москва, Залцбург, Париж, Кан, Рига…Традициите в музиката от времето на барока, съчетани с един от новаторите на 20 век в една кралска гала вечер, в която можете да пътувате из Англия и музиката, без да станете от стола си в зала "България"!

Патрик Ертън е еднакво отдаден на кариерата си като диригент и органист. Следва в поредица от престижни университети – от Виенската академия, където учи орган и църковна музика при Алфред Митенхофер, Михаел Радулеску и Едвин Ортнер. След това заминава за Холандия, където изучава изкуството на клавесина, както и камерна музика при Тон Куупман. Лауреат е на органовите конкурси в Инсбрук (1983) и Брюж (1985). В момента Партик Ертън преподава камерна музика и импровизация в Кралската консерватория в Хага. Бил е преподавател на музикантите в Бароковия оркестър на ЕС, изнасял е майсторски класове в Музикалната академия "П.Й. Чайковски" в Москва, а също и в Сеул, в Рига и в Моцартеума в Зацбург. Работата на Ертън с холандския диригент Ари ван Беек го вдъхновява да развива и диригентските си умения. През последните години е канен да застава на пулта пред Оркестъра на Оверн, оркестъра на Камерната академия в Потсдам, Pasdeloup Orchestra в Париж, Симфоничния оркестър на Кан, Латвийския радиооркестър, камерния оркестър в Мюхнен и други. Патрик Ертън е създател и ръководител на ансамбъла Les Inventions,  с който представят неизпълнявани досега творби от репертоара на 18 век, като например произведения на композиторите Йозеф Тушмолин и Томас Линли и си сътрудничат с прочутия британски вокален ансамбъл VOCES8. Патрик Ертън е известен и с афинитета си към беседите  с публиката преди концертите, като често е канен в качеството си на лектор. През 2004 Ертън става и артистичен директор на Фестивала Bach en Combrailles в Париж.

 

 

Най-четени