Българите - преобладаващо славяни, ала не и тюрки 08.09 | 14:16

Доста си приличаме по генетика с гърците и италианците в Северна Италия

От iNews.bg

Устойчивата теза в българската историческа наука, че българите имат тюркски етнически произход, спокойно може да бъде изоставена в миналото.

Съвсем пресните научни резултати от ново изследване днес бяха представени от група български учени на пресконференция в БТА.

Изследването е обхванало 855 души, сред които е имало само две групи - българи и българо-мохамедани. Взимани са им кръвни проби.

Целта на изследването е да покаже международното позициониране на българската популация по отношение на другите европейски популации и някои от източните азиатски популации.

Резултатите показват, че съвременните българи имаме преобладаващо славянски корени и генетика, но все пак се отличаваме сериозно от класическите славянски популации – руснаци, украинци, поляци, чехи, словаци, хървати, словенци и т.н., които много си приличат едни с други. 

Предполага се, че разликата идва от сериозния генетичен принос на траките и на древните българи, живели по нашите земи заедно със славянските племена. 

Обаче при сравнение на българите с тюркските народи и популации генетичните разлики са прекалено големи, независимо че българският етнос дълги столетия е живял заедно с османските турци. 

Също така тезата, лансирана от среди в Република Македония, че българите сме с татарски етнически произход, е абсолютно несъстоятелна от научно гледище. Доказва го изследването.                 

Интересен резултат от изследването е, че българите доста си приличаме като генетика с гърците и по-специално с населяващите Северна Гърция, както и с италианците, населяващи Северна Италия. Това се обяснява с големите маси от българи, които са се настанили на Апенините през първото хилядолетие от християнската ера.

От съседните нам народи най-големи са генетичните ни отклики с румънците. Сърбите пък не били правили все още сериозно изследване по въпроса. 

Резултатите от това проучване се базират на изследване на митохондриалната ДНК. Учените посочиха, че митохондриалната хромозома се предава по женска линия на децата (и момичета, и момчета), докато игрек хромозомата (Y) се предава само по мъжка линия и тя не е била изследвана. 

Това е първият етап от изследването, като по-нататък във времето предстои да се направи и генетично сравнение между съвременните българи и хората, които са населявали българските земи в древността.  

Сред екипа от учени, провели изследването, личат имената на проф. Драга Тончева, която е ръководител на Катедрата по медицинска генетика на Медицинския университет в София, а също така е ръководител на Националния геномен център за социално значими болести; на акад. Ангел Гълъбов, който е директор на Института по микробиология към БАН; на проф. Йордан Йорданов от Института по палеоантропология. В изследването са взели участие и големи италиански учени в областта на популационната генетика. 

Това е най-голямото изследване от подобен род на българската популация. През 1996 и 2000 г. също са правени подобни изследвания, но те са обхванали само около 30 души от българската популация.

Проектът "Характеризиране на антропо-генетичната идентичност на българския народ” е финансиран поравно от фонд "Научни изследвания” към Министерството на образованието, младежта и науката, както и от италиански фондации. 

Водещи

Най-четени