Искат "Света София" в Истанбул пак да бъде превърната в джамия 29.05 | 00:55

Мюсюлмани организираха протест и масова молитва пред храма-музей на ЮНЕСКО

От iNews.bg

Голяма група мюсюлмани организираха демонстрация пред храма "Света София" в Истанбул, с искане той отново да бъде превърнат в джамия. В сутрешните часове те участваха в масова молитва намаз. Охраната не ги допусна да преминат през барикадите и те се молиха навън на паветата под ръководството на имам, за когото се твърди, че е пристигнал специално за каузата от Мека, предаде БНР.

Участниците скандираха лозунги с искане "Света София" да се превърне в джамия, каквато е била преди да бъде превърната в музей. Организатор на проявата е Асоциацията на Анадолската младеж, която докара с автобуси хората си от различни квартали на мегаполиса и от близките крайградски селища.

Призивите на ислямистките среди за промяна на статута на храма не са нови и се организират периодично. Преди време депутатът от опозиционната Партия на националистическото действие Юсуф Халачоглу внесе в парламента предложение, в което се иска "Света София" да бъде отново превърната в джамия и в нея да бъдат извършвани ислямски ритуали. Подобни призиви обаче предизвикат тревога сред светските среди.

Кампании за промяна на статута на най-големият християнски храм в света, строен преди 15 века и настоявания тя да бъде отворена за риуали като православна църква, се организират и от християнските среди. Миналата година депутатите от руската Дума поискаха храмът да бъде върнат на православната църква, а преди време гръцки депутат от Европейския парламент беше настоял за същото.

Днешната ислямистка демонстрация пред "Света София" съвпада с грандиозните чествания, които властите в Истанбул организират по случай 563-тата годишнина от завладяването на Константинопол от ордите на Фатих Мехмед - единственият османски султан, наречен Завоевателят. С негов ферман "Света София", дотогава главен храм на Византия, е превърната в джамия.

През 1935 г, с декрет на Мустафа Кемал Ататюрк "Света София" е превърната в музей и сега е част от световното историческо наследство под егидата на ЮНЕСКО.

 

Водещи

Най-четени