Лувъра ни кани с изложба „Епохата на българските царе от 9 до 13 век“ 31.03 | 18:52

Френският музей пък ще ни гостува с живописни платна от Ренесанса

От iNews.bg

Следващата българска изложба в Лувъра ще бъде бъде "Епохата на българските царе от 9 до 13 век". Това е предложил президентът на Лувъра Жан-Люк Мартинез на министъра на културата Вежди Рашидов. Двамата подписаха днес в Париж ново петгодишно Споразумение за сътрудничество между Министерството на културата и световноизвестният парижки музей.

С тази изложба Европа ще има възможност да види шедьоври от християнска България. В по-далечен план в Лувъра може да бъде направена експозиция от ценни османски архиви, притежание на Националната библиотека в София. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата.

Споразумението гарантира на България в следващите пет години много активно сътрудничество със световния Музей в областта на научните изследвания на гръцки, етруски, римски антики и ориенталски артефакти, сътрудничество в борбата срещу незаконния трафик на културни ценности, продължаване на българо-френската археологическа експедиция "Аполония-Понтика" в Созопол с участието на Националния археологически институт с музей при БАН и на изтъкнати френски изследователи и обмен и обучения на специалисти от двете държави.

"Ако не бяха енергията и личният принос на министър Вежди Рашидов, едва ли щяхме да реализираме толкова успешната българска изложба "Епопея на тракийските царе", която привлече в Лувъра милиони посетители. Затова сега съм особено щастлив от новото ни петгодишно споразумение, което е основа за реализиране на нови съвместни проекти", посочи Жан-Люк Мартинез.

Рашидов получи категоричната подкрепа на Лувъра за културната програма на Българското председателство на ЕС през 2018 г. "Готови сме да представим в София по време на българското председателство експозиция от Лувъра, която да включва 60 ценни живописни платна от Ренесанса", заяви Мартинез.

От своя страна Рашидов пък е поканил френския музей да гостува в София със своя изложба, докато по същото време Националната ни опера гостува в Гран Опера в Париж. Разговори за представяне на българската опера в Париж се водят в момента.

"Горд съм с българското наследство и с българския талант и съм щастлив от новото споразумение с Лувъра. Така България има големия шанс да продължи да бъде достойно представена на най-престижните места. С радост днес в Париж чух отново признанието, че "историята на Лувъра минава през България", заяви министърът. Той подчерта амбицията на Министерството на културата да осигури показване на най-доброто от българския талант в Европа и да направим възможното най-доброто от Европа да бъде показано в България.

Рашидов поднесе на Жан-Люк Мартинез личен подарък – скулптурна глава на Антони Гауди, която самият той е направил преди време по портрет на прочутия испански архитект, известен с новаторския си и оригинален стил. Президентът на Лувъра пък му подари ценен каталог от най-новите изложби в музея.

 



Водещи

Най-четени