Напрегнато археологическо лято в Пловдив 21.07 | 20:03

Започват разкопки на Небет тепе, продължават и при Голямата Базилика

От iNews.bg

В края на юли започват проучванията на Небет тепе в Пловдив, каза директорът на Регионалния археологически музей доц. Костадин Кисьов.

Голям екип начело с арх. София Христова и асистенти по археология от Пловдивския университет в продължение на месец-два ще трябва да установят на база геофизични проучвания от миналата година и сегашни разкопки няколко важни неща, обясни той за БГНЕС.

В зоната около водохранилището от Средновековието никога не са били провеждани археологически разкопки. Целта е да се види дали западната крепостна стена не продължава в тоя сектор и дали съществуват някои вътрешни зидове. Ако се открият тия фортификационни съоръжения, те трябва максимално да бъдат разкрити, така че проектът, който ще следва за реставрация и консервация, да обхване цялата площ на Небет тепе, включително и източната крепостна стена, която сега е скрита от растителност. В зависимост от разкопките идния месец ще се прецени дали да се разкопава цялата площ.

Напрегната е програмата на пловдивските археолози това лято. Най-голямата част от тях начело с арх. Жени Танкова работят на Голямата базилика. В момента се разчиства достъпът до оная част от базиликата, която остава скрита по отсечката на бул. "Княгиня Мария- Луиза" до "Цар Борис Трети Обединител", но багерите вече рушат асфалта и археолозите всеки момент ще бъдат на ход. Очаква се тяхната работа да приключи до края на годината или началото на следващата година, след което ще има приемателна комисия и съответно започват работите по консервацията и реставрацията.

ловдив е град, в чийто център рядко се случва да се копае безпроблемно. Така двама археолози от музея следят новото строителство, единият обект в момента е в подстъпите на Стария Пловдив, а арх. Мая Мартинова неотлъчно бди над изкопните работи на ЕВН, които прокарват в центъра тръби за парно.

На бул. "Васил Априлов" през пролетта изкопните работи вече бяха спирани заради находки. Впрочем при подобна дейност преди две години, изкопи на основи за нова сграда в подстъпите на Стария Пловдив, бе открит некропол. Ръководител на разкопките беше арх. Елена Божинова.

Ставаше дума за християнско гробище от 15-17 век, в който бяха открити запазените скелети на 230 души. Последните осем бяха извадени преди месец при довършителни изкопни работи. Поне при осем от погребенията се забелязват следи от особено отношение - тухла в устата, завързани крака, тежести. Всичко това говори за т.нар. "вампири" или усилия на живите да попречат на мъртвия да възкръсне...

Очаква се останките на всички открити християни да бъдат погребани в Централни гробища в Пловдив със съответната религиозна церемония до края на годината, има отделено място за тях.

 

Сред важните обекти на Регионалния археологически музей е и могилата Малтепе до село Маноле. В момента там се провеждат геофизични проучвания на околната площ от 30 дка, където община Марица смята да строи по проект, финансиран от Норвежката програма, център за експериментална археология и културен туризъм.  

Водещи

Най-четени