Симфоничният оркестър на БНР открива 70-тия си концертен сезон 21.09 | 13:32

Музикантите с премиера за България и блестящата Анна Цибулева

От iNews.bg

Симфоничният оркестър на Българското национално радио открива празничния си 70-ти сезон с концерт на 28 септември, петък, от 19:30 ч. в зала "България". Премиера за България на Добринка Табакова, Осмата симфония на Дворжак и Втория концерт на Шопен със солист блестящата Анна Цибулева са подготвили Радиосимфониците и главният диригент Марк Кадин.

"Орфеева комета" на Добринка Табакова ще бъде изпълнена за първи път в България. Произведението е специално поръчано от Европейския съюз за радио и телевизия по повод 50-годишнината на Еврорадио. Световната премиера на "Орфеева комета", изпълнена от Концертния оркестър на ВВС, през 2017 г. беше излъчена на живо по 44 радиа и телевизии в 36 страни в цял свят. От същата година Добринка Табакова е резидентен композитор на Концертния оркестър на BBC.  Първият ѝ авторски диск "Струнни пътеки" печели множество отличия, сред които тези на BBC Music Magazine, Stereo Magazine, International Music  Reviews и влиза в топ 3 на Британските класации за класическа музика. През 2013 г. Добринка Табакова получава номинация за Грами за най-добър сборен албум с класическа музика.

Солист на откриващия концерт на Радиосимфониците ще бъде блестящата руска пианистка Анна Цибулева, която ще изпълни Концерт №2 от Шопен. Тя е лауреат намеждународните конкурси за пианисти в Италия, Германия, Япония, Англия. За нея Питър Донахю казва: "Цибулева  е един от най-добрите млади музиканти от нейното поколение… има безпогрешно чувство за дишане и пространство, и инстинкт за агогика по отношение на подхода ѝ към звука и фразата".

Концертът ще завърши с изпълнение на Симфония №8 от Антонин Дворжак. Създадена в най-плодотворния период на автора в Южна Чехия, симфонията е изпълнена за първи път през 1890 г. в Прага под диригентството на самия композитор и само за няколко месеца прозвучава премиерно и по европейските сцени. Макар да е вдъхновена от Чехия, Моравия и Словакия, дълго време симфонията е наричана Английска. Едва в средата на ХХ в. започват да я наричат Осма и така тя остава в музикалната литература.

Водещи

Най-четени