Политиката диктува на "Оскар"-ите 21.02 | 13:01

Тази година превез имат филмите с политическа нотка

От Мартина Панайотова

Надпреварата за златните статуетки на Американската киноакадемия е пропита с политика и това не е изненадващо, тъй като 2012 г. беше белязана от президентските избори в САЩ.

Сред номинираните филми най-политическият без съмнение е "Линкълн" на Стивън Спилбърг, който изненадващо получи подкрепата на бившия американски президент Бил Клинтън по време на церемонията по раздаването на "Златните глобуси" миналия месец.

"Битката за прокарването на закона за отмяна на робството е била много свирепа при един разединен Конгрес. Президентът Линкълн е трябвало да сключва доста безславни договорки.

Проблем, пред който лично аз никога не съм бил изправян", се шегуваше на церемонията бившият президент на демократите.

Филмът проследява борбата на Ейбрахам Линкълн, за да прокара 13-ата поправка на американската конституция за отмяна на робството.

110b8f47-bd50-d5e7-b24b-25abbc7fbc1f

Кинотворбата събра най-много номинации за церемонията на 85-ите "Оскар"-и, която ще се състои в неделя. Но дори и поддръжката на Бил Клинтън може би няма да се окаже достатъчна, за да излезе лентата победител в една от най-оспорваните надпревари през последните години.

Политическият трилър "Арго", който обра всички призове в сезона преди "Оскар"-ите, се фокусира върху реални събития свързани със служителите в американското посолство в Иран, взети за заложници през 1979 година.

730360

Една дипломатическа катастрофа, която коства втория президентски мандат на демократа Джими Картър.

Това е и един лош спомен за партията на Барак Обама, но сюжетът на филма, почерпан от смелата операция по спасяването на заложниците, организирана от ЦРУ, спестява много неща на тогавашния президент Джими Картър.

От своя страна "Враг номер едно" на режисьорката Катрин Бигълоу, който проследява ликвидирането на Осама бин Ладен, представя Барак Обама в доста благоприятна светлина. До такава степен, че филмът беше пуснат в киносалоните едва след края на президентските избори, за да не облагодетелства кандидат президентската му кампания.

810714

Политическите критики, които възникнаха във връзка с лентата, бяха съсредоточени главно около използването на мъченията за откриването на Бин Ладен.

Ръководителите от ЦРУ и няколко американски сенатори не бяха съгласни с тезата, застъпена в сценария, че те са били основният елемент, довел до издирването и ликвидирането на ръководителя на Ал Каида.

Но със сигурност най-остри политически спорове предизвика творбата на Куентин Тарантино "Джанго без окови". Тя разказва историята на чернокож роб, освободен от бял търсач на обявени за издирване престъпници по време на Гражданската война. Филмът е изпъстрен с кървави сцени, една от запазените марки във фабриката на Тарантино.

770490

Само няколко дни преди излизането на екран на филма се състоя драматичната стрелба в Нютаун в щата Кънектикът, при която загинаха 28 души, 20 от които деца. Трагедията отново изкара на дневен ред проблема за носенето на оръжие в САЩ и още повече изостри полемиките относно сцените на насилие в "Джанго без окови", припомня БТА.

Куентин Тарантино е с малки шансове да си тръгне със златна статуетка след тържествената церемония в неделя. Като изключим два Златни глобуса, за най-добър сценарий и за най-добра поддържаща роля на Кристоф Валц, "Джанго без окови" не беше отличен с някакви други награди.

Филмът е номиниран в пет категории, включително и в най-престижната за най-добър филм, но самият Куентин Тарантино призна, че не вярва да бъде отличен.



Водещи

Най-четени