Две комети едновременно заснеха от орбитата на Меркурий 15.11 | 21:20

"Месинджър" снима кометите Енке и ISON

От Антония Михайлова

Кометата ISON, която се очаква да стане кометата на века, и още една комета – Енке, са заснети от орбитата на Меркурий. Снимал ги е космическият апарат на НАСА "Месинджър", който е на орбита около най-близката до Слънцето планета от март 2011 година.

Двете комети този месец се приближават на минимално разстояние от Слънцето и затова ще са значително по-ярки, се съобщава на сайта на мисията, предаде РИА Новости.

Кометата C/2012 S1 (ISON) беше открита на 21 септември 2012 г. от астрономите Антьом Новичонок и Виталий Невски с 40-сантиметров телескоп. Тя произхожда от облака на Оорт, който е на милиарди километри от Слънцето. Пътят на кометата ще я отведе съвсем близо – на 1,2 милиона километра над видимата повърхност на звездата ни, на 28 ноември.

През април ISON беше заснета подробно от космическия телескоп "Хъбъл". На 15 септември я засне британският астроном Пийт Лорънс. Тогава кометата преминаваше през съзвездието Рак към съзвездието Лъв.

ISON ще е най-ярка на небето в седмицата, преди да се доближи максимално до Слънцето и през седмицата след това. Астрономите очакват тогава тя да прилича на Луната и да е най-ярката на столетието.

Кометата Енке, нейната малко "по-стара компаньонка", е открита през 1786 г. и стана първи представител на кометите от семейството на Юпитер. Това са краткопериодични комети, които не се отдалечават от Слънцето на по-голямо разстояние от орбитата на Юпитер.

Двете комети – Енке и ISON – на практика по едно и също време ще преминат на минимално разстояние от Слънцето – на 21 и на 28 ноември. Сега, с приближаването си към него, те стават все по-ярки.

"Месинджър" е заснел двете комети с помощта на камерата MDIS (Mercury Dual Instrument System) в периода 6-11 ноември. "Бяхме развълнувани да видим, че сме заснели кометата ISON. Тя не става по-ярка толкова бързо, колкото предсказахме първоначално, затова ще ни е интересно колко добре ще можем да я заснемем в бъдеще. Да я видим толкова рано, е добро предзнаменование за по-нататъшните ни наблюдения" , заяви ръководителят на програмата за наблюдение на кометите от Месинджър Рон Вервак от Лабораторията за приложна физика към университета "Джонс Хопкинс".

Засега снимките на кометите не са нищо повече от петънца с размер няколко пиксела, но учените се надяват много скоро да получат по-впечатляващи изображения, допълва БТА.

1106983

Най-четени