Щъркел остава да зимува в Хасково 10.11 | 14:27

Прелетната птица се е отказала да отлети на юг, ще зимува в село Подкрепа

От Олга Андреева

Щъркел се е завърнал днес в гнездото си в хасковското село Подкрепа. Според местните жители странното поведение на прелетната птица се дължи на напредналата ѝ възраст.

Познавачи твърдят, че щъркелът е отлетял по посока южните страни, но старостта е оказала влияние и птицата се върнала обратно, за да изкара зимния сезон в умерените географски ширини, посочва "Булфото".

Според последното преброяване от 2005 г. в България гнездят 4818 двойки щъркели, като най-много са те в Пловдивска, Хасковска, Софийска и Плевенска област, а най малко са в района на Габрово и Смолян.

Гнездата все повече се изграждат върху електрически стълбове, камбанарии на църкви и паметници и по-малко върху дървета (главно акация, топола и черница).

По принцип представителите на европейските щъркели извършват ежегодни миграции към Африка и обратно. Птиците се събират на ята, които често достигат до 20 000 индивида, или се придвижват поединично или на малки групи като се включват в ятата на пеликани, черни щъркели или грабливи птици.

Основният поток на eвропейската популация преминава над територията на България. За да прелетят до Черния континент е нужно птиците да заобиколят Средиземно море, а в по-редки случаи да прелетят над него.

За разлика от дребните мигриращи птици щъркелите, подобно на пеликаните и други едри хищни птици мигрират основно над сушата и така обикалят големите морета като Черно и Средиземно.

Причината за това е, че денем земята се нагрява от слънцето и птиците могат да се възползват от термалните въздушни потоци, за пестят енергия като свиват крилете си доста рядко. Среднодневно белият щъркел може да измине от 200 до 400 км.

Интересен факт е, че при миграцията си на юг птиците изминават разстоянието около два пъти по-бавно в сравнение с обратния път, който изминават напролет в посока север.

Водещи

Най-четени