Енцелад крие топъл океан 12.03 | 11:53

Това дава надежда, че на Сатурновия спътник може да има подходящи за живот условия

От iNews.bg

Сондата "Касини" откри признаци на хидротермална активност в подповърхностния океан на Енцелад – спътник на Сатурн.

Според учените от НАСА откритите свидетелства повишават вероятността, че на Енцелад са възможни условия, подходящи за съществуването на живи организми.

Хипотезата за съществуване на океан на Енцелад е издигната още през 2005 година, когато "Касини" заснел на южното му полукълбо гейзери от водна пара и лед. По-късно учените стигнали до извода, че водата на Енцелад не е сладка, а солена.

Последвалите изследвания показали, че подледният океан е разположен на дълбочина 30–40 км, а дебелината му е около 10 км.

Предмет на новото изследване са станали микроскопични частици, които "Касини" е открил на орбита около Сатурн. Както предположили учените, микроскопичните частици с радиус 2-8 нанометра и богати на силиций по-скоро произхождат от дъното на океана на Енцелад.

По всяка вероятност в района на океанското дъно горещата вода е с температура поне 90 градуса по Целзий. Когато се издига към повърхността, горещата вода се смесва с по-студените водни слоеве, в резултат на което от разтворените минерали се образуват силициевите песъчинки.

След това те достигат повърхността на Енцелад, където се изхвърлят в Космоса заедно с частици лед, а те на свой ред се разрушават, освобождавайки песъчинките.

По-рано учените установиха, че на Енцелад съществуват не по-малко от 100 гейзера.

Енцелад е открит през 1789 г. от астронома Уилям Хершел. Той е получил името си в чест на гиганта Енцелад от древногръцката митология, затрупан от Зевс с вулкана Етна.

Още новини от света на науката и Космоса можете да откриете в "Мегавселена".

Водещи

Най-четени