Защо има толкова малко кислород в Космоса? 07.05 | 19:00

Какво пречи на кислородните атоми да се свързват и да образуват кислородни молекули?

От iNews.bg

Дишаме го постоянно, но в Космоса почти няма молекули кислород, познати като О2.

През 1998 г. НАСА дори изстреляла сателит, който трябвало да открие големи количества кислород, но не станало така. Тогава учените се притеснили, че апаратът не работи, и го насочили към Земята.

Сега нов експеримент, този път наземен, разкрил защо тази животворна молекула се среща толкова рядко в Космоса – защото кислородните атоми се захващат здраво за звездния прах, което ги възпира да се свързват и да образуват кислородни молекули.

Откритието би трябвало да даде по-добър поглед върху това какви химични състояния се проявяват при формирането на планетите и звездите, пише Science.

Кислородът е третият най-разпространен елемент във Вселената след водорода и хелия и през 1970 г. астрономите предсказали, че молекулата кислород ще бъде третата най-разпространена молекула след въглеродния оксид (CO) и молекулата на водорода (H2).

Определено не е. Всъщност астрономите са открили космически молекули кислород само на две места – мъглявината Орион и облака Ро-Офиучи. Но дори и там молекулата е доста по-рядко срещана, отколкото е предполагано. Например съотношението между кислородните и водородните молекули в мъглявината Орион е едно към милион.

Как астрономите са успели да обяснят този недостиг, можете да научите в Мегавселена.

Водещи

Най-четени