Откриха мислене и свободна воля при микроскопични червеи 16.03 | 13:02

Caenorhabditis elegans реагират различно в зависимост какво си мислят в определен момент

От iNews.bg

Американски учени изясниха, че микроскопичните кръгли червеи Caenorhabditis elegans реагират различно на миризми в зависимост от това, какво си мислят в определен момент.

Това говори също за наличието на свободна воля при тях. Биолозите от нюйоркския университет "Рокфелер" разказват за своята теория на страниците на сп. Cell.

Ако се оставят червеите да помиришат мирис на храна (изоамилалкохол), понякога то променя своя курс и се отправя на разузнаване, а друг път – не. Оказва се, че това зависи от състоянието на три неврона (от общо 302 при червея).

"Всъщност това, което червеят мисли по време на постъпването на сигнала, определя неговата реакция. Нервната система не просто пасивно очаква сигнали отвън – тя има и автономна дейност, която играе не по-маловажна роля в поведението на особата", разказва Кори Баргман, един от авторите на статията.

Учените са изяснили, че смяната на поведението зависи от взаимодействието на невроните – ако и трите не работят, нищо не пречи на червея да се насочи към източника на храна. Когато те са включени обаче, реакцията е различна. А влиянието на един от невроните – AIB, зависи от контекста.

Само ако клетката, получила първа външния сигнал, е била включена, тя реагирала правилно и спирала.

Ако търсим аналози на този процес в човешкия живот, то учените посочват как мозъкът се справя с противоречиви мотивации. "Например гладът може да ви накара да излезете от къщи до близкото заведение, откъдето идва апетитен аромат на храна. Но страхът пред студа е способен да ви принуди да си останете вкъщи", пояснява съавторът на изследването Андрю Гордъс.

Още новини от света на науката можете да откриете в "Мегавселена".

Водещи

Най-четени