Слънцето пресече небесния екватор, честита пролет! 21.03 | 08:00

Пролетното равноденствие настъпи тази нощ в 0,45 часа

От iNews.bg

След вчерашното пълно слънчево затъмнение време е да кажем "Добре дошла" на пролетта. В 0,45 часа българско време на 21 март Слънцето пресече небесния екватор и навлезе в Северното полукълбо. Това е моментът на пролетното равноденствие, който официално бележи началото на пролетта, пише сайтът "Мегавселена".

Всяка година равноденствието се случва в различно време в различни точки на планетата в периода между 19 и 21 март. Това е свързано с два фактора.

Първият е продължителността на календарните години. В обикновена година равноденствието настъпва с 5 часа, 48 минути и 46 секунди по-късно, отколкото в предишната, а във високосна – с 18 часа, 11 минути и 14 секунди по-рано.

Вторият фактор е географското положение. Времето на настъпване на равноденствието се различава за всеки часови пояс.

Денят на пролетното равноденствие за мнозина е символично начало на новата година и символизира обновлението и началото на нов етап.

Кога ще бъде най-ранното и най-късното пролетно равноденствие?

За времето на съществуване на Григорианския календар най-рекордно рано равноденствието е настъпило на 19 март 1696 г. в 15:05 UT, а най-късното – на 21 март 1903 г. в 19:15 UT.

В близките 100 години най-ранното пролетно равноденствие ще бъде на 19 март 2096 година в 14:07 UT, а най-късното – на 21 март 2103 година, в 6:27 UT.

Какво е пролетно равноденствие?

Пролетно равноденствие е денят, когато Слънцето пресича небесния екватор и дължината на деня практически се равнява на дължината на нощта, като леко я превишава. От това време чак до лятното слънцестоене нощта става по-къса от деня.

Денят на пролетното равноденствие се смята за "официално" начало на пролетта в Северното полукълбо и начало на есента в Южното.

Водещи

Най-четени