Българските младежи в топ 3 на най-зле живеещите в ЕС 19.10 | 20:19

Огромна част от населението у нас живее в презаселени жилища и дели 1 стая с повече хора

От Кристиан Костурков

За пореден път България влиза в челната тройка на негативна класация на Евросъюза. Оказва се, че родните младежи са сред живеещите в най-лоши условия спрямо почти всички останали държави-членки. Това показват последните данни на Евростат. Според тях в България над половината хора на възраст между 15 и 29 години обитават пренаселени домове, нямат собствени стаи и като цяло обитават жилища, които не им предоставят добри условия за живот. В такова положение в момента се намират цели 58% от младите хора у нас. Тук трябва да се уточни и че според стандартите в ЕС всеки гражданин, навършил 15 години, трябва да има собствена стая в жилището, в което живее. Данните на Евростат показват и че не само сме трети по лоши условия за живот на младите хора, но и сме доста далеч от средните нива в ЕС, които показват, че само 26 на сто от 15-29-годишните обитават неподходящи домове.

Още по-зле изглеждат нещата, когато се сравним и по отношение на дела на младите хора в България и в ЕС. У нас те са малко над 14%, докато в ЕС като цяло те са 18 на сто. При това положение сериозната разлика между дела на младите хора в България и в Общността като цяло става още по-сериозна.

Почти същото е положението в Унгария, която е пред нас в негативната класация с 59% младежи, живеещи в лоши условия. Първото място се държи от съседна Румъния, където цели 69 на сто от хората между 15 и 29 години обитават презаселени жилища.

Що се отнася до българското население като цяло, независимо от възрастта, голяма част от него също живее в лоши условия у дома. Едва 17% от гражданите на ЕС обитават презаселени жилища. У нас процентът е 43. Тук отново сме трети, а показателите в Румъния пак са най-зле, където 52% от хората живеят в лоши условия. По-зле от нас са и поляците. Всички останали са по-добре, а 22 държави-членки – значително.

В обратния край на класацията както по отношение на хората на възраст 15-29 години, така и спрямо населението като цяло, са Белгия, Кипър, Малта, Ирландия, Люксембург, Испания, Холандия и др. В тези страни младежите, които делят една стая с повече хора се движат между 1 и 10%, а населението като цяло – 2 до 7%.

В същото време е голям и делът на българските граждани, които са загубили безвъзвратно жилището си. И отново това се отнася в доста по-голяма степен за младежите. Средно за страната това се е случило с около 13% от хората. Когато от тях се отделят само младежите, тогава вече става дума за 17 на сто, което също е тревожно. На фона на средните показатели за ЕС, където загуба на жилище са претърпели около 5% от гражданите общо и 8 от младежите.

Водещи

Най-четени