Всички мъже да се готвят да черпят 20.01 | 08:28

Отбелязваме Петльовден

От iNews.bg

На 20 януари (по нов стил) отбелязваме Петльовден, приеман като мъжки празник за стимулиране на плодовитостта на момчетата. В същото време православната църква почита паметта на Свети Евтимий, Патриарх Търновски. Имен ден имат всички, с името Евтим и производни.

Денят е познат под различни имена, което се дължи на съвпадането на датата на неговото честване с датата на християнския празник. Самото название Евтимовден почти не е регистрирано за сметка на неговите производни Евтимя (Котел); Ихтим, Ихтимя, Хетим (с. Козичино, с. Голица) и така нататък. Името Петльовден пък се употребява главно в селата Голица, Козичино, Венелин, Генерал Кантарджиево, Кичево и др.

ОБИЧАЯТ

Начините, по които се отбелязва празникът, са два. Единият е условно нареченият Котленско-Карнобатски вариант, изпълняван в посочените области, както и в някои части на Североизточна България, Добруджа и др., а другият – Вайковски вариант, изпълняван в селата населени с т. нар. вайковци.

Котленско-Карнобатски вариант

Преди празника къщата се почиства и измазва, а хората се обличат в нови или празнични дрехи. На самия празник се заколва петел, отглеждан специално с тази цел или специално закупен от тържището. Коленето става или много рано сутринта, или вечерта. Обикновено жертвеното животно е заколвано на прага на дворните врата, но има случаи, когато се коли и на къщния праг.

Петелът трябва да бъде заколен от млад мъж (понякога бащата). По-късно на малкото момче само се дава да пипне ножа, с който птицата е принесена в жертва. На някои места коленето се изпълнява от майката или бабата в къщата (Стралджа, Аспаруховои др.).

Гледа се с кръвта на петела да се опръска вратата (къщната или дворната), плетът и пространството пред прага. Главата на птицата с околовратната перушина се забива на портата или дворната ограда с човката навън. С кръвта се мазват лицата на малките момчета, вратите и праговете на всички постройки.

След заколването на петела, той се сварява на курбан, с който жените ходят и раздават по съседи и роднини. В миналото през целия ден на този празник не се работи, а на някои места жените се събират на веселба.

Вайковски вариант

Обичаят, който се изпълнява сред вайковците е много подобен на гореописания, но има някои съществени отлики, като една от основните е свързването му от хората с Бабинден. И тук в деня преди празника къщата се почиства, измита и белосва; хората (най-вече жените) се пременяват в празнични дрехи, изваждат се старинните носии, често се обличат булчинските премяни.

Петелът за жертвоприношението обикновено е пъстър и се отглежда още от лятото или есента за тази цел. Задължително е приготвянето на свещ, с която се отива при "бабата" от Бабинден. Приготвят се и малки валма от вълна ("къделки"), които също се носят на бабата и с които тя се закичва:

Най-четени