Държавата си прави експерименти с дете в критично състояние 21.02 | 12:47

Зам.-министърът еднолично отменил бъбречна трансплантация в Германия на малкия Байрям

От iNews.bg

9-годишният Байрям, чиято животоспасяваща бъбречна трансплантация бе отменена в последния момент от здравното министерство, е в критично състояние. Това съобщи пред bTV личният лекар на момчето д-р Павлина Крумова. По думите й преди време български специалисти били заявили, че "операцията е технически невъзможна".

"Детето от 2 години е на хронодиализа и е изцяло зависимо от апаратурата. Има неовладима с медикаменти хипертония – 200 на 120, 170 на 90, която се контролира само и единствено с диализния режим. Преди трансплантацията трябва да се премести обратно поне единият от сложените на предната коремна стена уретери и да се разшири пикочният мехур, който от 8 години не е функционирал", обясни личната лекарка. И допълни, че 9-годишният Байрям има физическите параметри на 4-годишно дете.

1863664

"Опитахме да направим такова нещо в "Пирогов”, но д-р Момчилов и екипът му определиха операцията като крайно рискова и технически невъзможна”, каза д-р Крумова.

Не на такова мнение са били трансплантолозите проф. Петър Панчев и проф. Любомир Спасов. Именно заради тяхното становище здравното министерство е отказало да издаде формуляра, нужен за заминаването на Байрям за лечение в Германия. Вместо това, той ще бъде опериран в болница "Лозенец” от двамата български специалисти по бъбречни трансплантации.

Въпросният служебен зам.-министърът на здравеопазването Атанс Куруджиев, който е отказал да разреши операцията на малкия Байрям в Германия, заяви, че "във Фонда за лечение на деца е имало една нередност – решението за заминаването на детето в Германия било взето само с мнението на д-р Русинов, който не е трансплантолог". По тази причина бил свикан консилиум с участието на д-р Панчев и д-р Спасов – по думите му "лекари с наистина завидни референции", които Куруджиев познавал.

"Министърът може да издаде Формуляр S2, след като се установи, че тази дейност не може да се извърши в България (…) Проф. Панчев е трансплантирал 4-годишно дете, което е завършило висше образование, има семейство и е живо и здраво”, твърди още зам.-министърът. Според него изпращането в Германия "щеше да бъде закононарушение", а Общественият съвет на фонда, взел решението, "не е експертен орган”.

Водещи

Най-четени