Отбелязваме Световния ден на свободата на словото 03.05 | 18:34

Професионалните права и етика се отстояват от самите журналистите, смята Мария Стоянова от СЕМ

От iNews.bg

На 3 май отбелязваме Световният ден на свободата на печата.  Той е обявен с решение на Общото събрание на ООН през 1993 г. в резултат на Генералната конференция на ЮНЕСКО две години по-рано. В резолюцията се посочва, че независимият печат е основен елемент на всяко демократично общество.

Днес България чества празника на "свободната журналистика" с макар и малка преднина от 3 позици в годишната световна класация по свобода на словото със заеманото 75-то място.

Преди дни в последния доклад за свободата на словото на организацията "Фрийдъм хаус" бе посочено, че България се изкачва с три места нагоре. Въпреки това страната ни остава на едно от последните места по свобода на словото с 39 точки, показва годишният доклад за миналата година.

Въпреки, че е член на демократичното семейство на Европейския съюз, България продължава да е в групата на частично свободните страни, каквито са всичките ни съседи. В нашата група на Балканите не е само Турция, която се числи към държавите без никаква свобода на словото. Сериозен спад е отбелязан в Гърция, негативни тенденции се наблюдават и в Сърбия.

Организацията констатира, че само 14% от населението в света живее в страни с истински действаща четвърта власт - медиите, а свободата на словото е в най-ниското си ниво от 10 години насам.

"Свободата на словото зависи от това до колко осъзнаваме какво се крие зад това, иначе много хубаво понятие, защото то не е нито гаранция за качество, нито застраховка за недосегаемост. То е много голяма ценност, което като всяка една такава, трябва да бъде третирано с голяма отговорност." Това коментира пред "Фокус" Мария Стоянова, член на Съвета за електронни медии, по повод Световния ден на свободата на словото.

Попитана как медиите се оказват заложници на политически, финансови и икономически интереси и как една медия може да избегне цензурата и да отстоява свободата на словото, тя бе категорична, че това зависи единствено от журналистите и техните началници, но преди всичко зависи от самите журналисти.

"Ако те са готови да отстояват правата си, да не работят за всеки, който им подаде тази възможност, да имат съответен принцип, който следват и който преди всичко е свързан с хигиената. Хигиената е нещо много важно, не само в личния живот, но и в професионалния", обясни Стоянова.

Тя подчерта, че навсякъде по света има опити журналисти да бъдат подведени в техния професионализъм и да бъде използван за нечии цели. "Това се случва навсякъде по света, не е измислено у нас. Въпросът е как се противостои на всичко това, а отговорът е, че не е много сложно да се противостои, стига да има желание и готовност”, смята Мария Стоянова от СЕМ.

 

 

Водещи

Най-четени