Климатът се преобръща – идва ефектът на махалото 23.07 | 12:28

Очакват ни жеги през лятото, страшни студове през зимата и чести поройни дъждове

От Теодора Кокаланова

Климатът през последните няколко зими и лета не е същият. Наблюдаваме все по-големи температурни аномалии, стихийни бедствия и особено резки промени в градусите, претърпяващи трансформации за минути. Вместо жега и горещи сухи летни температури през последния месец ни сполетяват поройни дъждове. Това е и причината голяма част от гражданите да очакват и изненадваща предстояща зима. 

Суша и рекордно ниски температури ни очакват през снежния период. По думите на метеоролозите в дългосрочен план заради промените в климата все повече ще зачестяват екстремните климатични аномалии и рекордни жеги ще се редуват с наводнения.

"След период на интензивни бури и валежи неизбежно ще следва дълъг период на суша. Заради климатичните промени се наблюдава т.нар. ефект на махалото и постоянно ще се увеличава честотата на неблагоприятните явления, които не са характерни нито за България, нито за тази част на Европа", обясни проф. Веселин Александров от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.

Според директора на института доц. Георги Корчев промените в климата в глобален и регионален мащаб ще доведат до увеличаване на екстремните условия и трябва да сме готови за жеги през лятото, студ през зимата и периоди с поройни дъждове, съобщи в. "Репортер". 

Експертите твърдят, че климатичните аномалии се отразяват на всички процеси в природата, като най-сериозно засягат реколтите. "Те са стрес за всички растения и водят до намаляване на добивите. Необходимо е да се създадат нови сортове, които да са устойчиви не само на студ или горещина, а на постоянни промени", обясни проф. Янка Славова от Института по аграрна икономика.

Тя поясни, че производителите у нас не са подготвени за това и ще трябва да се върнат към по-дивите сортове, при които добивът е много по-нисък. По думите ѝ най-засегнати ще са традиционни култури за България като царевица, слънчоглед и рапица. 

Водещи

Най-четени