Бисер Петков: Увеличаваме прага на детските надбавки 07.09 | 18:56

Кабинетът обмислял и вдигане на семейните помощи за деца

От iNews.bg

При съставянето на държавния бюджет за 2018 г. ще се търсят възможности подоходният критерий за семейните помощи за деца да бъде увеличен. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на заседанието на парламентарната социална комисия.

Според него това е необходимо, защото доходният критерий трябва да се съобрази с очакваното увеличение на минималната заплата от 460 на 510 лв. от 1 януари. Сега прагът е 400 лева, а според министерството трябва да се изравни с минималната заплата.

Ще се търсят и възможности за увеличение и на самите семейни помощи за деца, каза още той.

"В края на август в нито една икономическа дейност няма договорени минимални осигурителни прагове", каза в отговор на въпрос Петков и припомни отказа на работодателите за втора година поред да участват в договарянето.

Предстои да се вземе решение дали да има административно завишаване на сегашните нива, или те да бъдат запазени.

Петков възнамерява да постави въпроса за необходимостта от минималните осигурителни прагове на обществена дискусия, за да се претеглят всички "за" и "против", защото е явно, че процесът е блокиран за втора година и не може така да се остави.

"Стоят въпросите, ако отпаднат минималните осигурителни доходи, какво става със сектори, в които има сивота, както и доколко съществуването на минималните осигурителни прагове наистина води до изсветляване на икономиката или функцията им е изчерпана", каза още Петков.

Над 230 млн. лв. са заделени по линия на оперативната програма "Човешки ресурси" за борба с младежката безработица, съобщи той в отговор на въпрос. Парите са за дейностите, насочени към обучение, наставничество на работното място, повишаване на професионалните умения.

Другата насока, в която са фокусирани тези схеми, е активиране на младежите, които нито работят, нито учат. Очаква се около 30 000 младежи да получат работа с помощта на програмата като целта е устойчива заетост.