Кабинетът пуска чужди ВВС да пазят небето ни 04.11 | 14:24

Полетите обаче няма да бъдат осъществявани без наши самолети да участват в бойната група

От iNews.bg

Правителството даде зелена светлина чужди самолети да охраняват българското небе. На днешното си заседание Министерският съвет одобри съответния проект на закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВС) и го предлага за разглеждане и приемане от Народното събрание. С въпросните промените се регламентира възможността за извършване на съвместни мисии по охрана на въздушното пространство на България в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана. Към момента охраната на въздушното пространство се осъществяваше единствено от българските ВВС.

Бойните полети обаче няма да могат да се извършват самостоятелно от чужди самолети. Те винаги ще трябва да бъдат придружавани и от български изтребители. "Промените са направени така, че да изключат възможността охраната да бъде поета само от сили и средства на чужди държави. С тях се гарантира, че няма да бъде отдаван български въздушен суверенитет на други държави", пише в съобщението на МС.

Промяната е в отговор на направената препоръка по време на Срещата на върха в Уелс на държавните и правителствени ръководители на страните членки на НАТО за необходимост от провеждане на съвместни мисии за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на Алианса. Тя е включена и като мярка в Плана за готовност за действие на НАТО за гарантиране на въздушната сигурност на страните от източния фланг на военната организация.

Съвместните мисии по охрана се изразяват в присъствие на ротационен принцип на сили и средства на НАТО за водене на съвместни учения и тренировки и усилване на наличните национални способности с цел повишаване на оперативната съвместимост на съюзниците и демонстрация на съюзна решимост, сплотеност и взаимна ангажираност към колективната отбрана. Изпълнението на задачи в съвместни операции ще допринесе за повишаване на способностите на бойната авиация на България, на подготовка на летателния състав, казват от пресслужбата на Министерски съвет.

Такава мисия се изпълнява в страните от Прибалтика още от 2013 г., но тя бе усилена в резултат на предприетите мерки за гарантиране на сигурността на държавите от НАТО. Румъния също изпълни препоръките на Алианса от средата на 2015 г. Единствено България продължава да изпълнява ангажиментите си към общата охрана на въздушното пространство на НАТО самостоятелно.

Водещи

Най-четени