ВСС проверява съдиите, пуснали на свобода кмета на Галиче 23.02 | 16:39

Чоков заплашвал свидетелите по делото, прокуратурата пак го иска в ареста

От iNews.bg

Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ВСС) ще извърши проверка на Апелативния специализиран наказателен съд заради решението за пускане под гаранция на кмета на село Галиче Ценко Чоков, съобщиха от ВСС. Ще бъде проверено спазването на принципа на случайния подбор при разпределението на дела с предмет мярка за неотклонение "задържане под стража" или "домашен арест". Периодът, който ще обхване проверката, е между 1 януари 2016 г. и 1 март 2017 г. Ревизията трябва да приключи до 18 април тази година, съобщиха от ВСС.

Преди седмица главният прокурор Сотир Цацаров предложи проверка на начина, по който е направено случайното разпределение на съдиите, гледали мярката за неотклонение на Ценко Чоков. Тя беше изменена от "задържане под стража" в "парична гаранция" от 10 000 лв.

Проверяващият екип ще изиска от председателя на Апелативния специализиран наказателен съд справка за брой състави, разглеждащи въззивни дела за мярка за неотклонение през проверявания период и копие от заповедите на административния ръководител относно разпределението на делата с предмет мярка за неотклонение.

В средата на януари прокуратурата внесе обвинителен акт срещу Чоков за лихварство, отвличане, побой с нанасяне на телесни повреди и палежи. Повдигнати бяха и обвинения на още 7 души, сред които и синът му Мартин, за участие в престъпна група.

Междувременно днес в Специализирания наказателен съд трябваше да започне делото срещу кмета на Галиче. То обаче се бави, защото съдът изслушва свидетелите, за да кажат дали искат да бъдат конституирани като граждански ищци и частни обвинители. В крайна сметка Спецсъдът не даде ход на делото срещу Чоков и престъпната му група.

Съдът е назначил служебни защитници на всички, които нямат адвокати. Част от тях обаче не са се запознали с материалите по процеса. Преди началото на съдебното заседание Чоков отказа да отговаря на журналистически въпроси. Делото не тръгна и защото част пострадалите, които прокуратурата е посочила, не се явиха в залата, предаде Дарик.

Няколко от потърпевшите обясниха, че преди дни Чоков ги заплашвал да се откажат от показанията си. Това беше причина прокуратурата да поиска връщането на Ценко Чоков в ареста. В съдебната зала част от потърпевшите обясниха, че техни къщи и автомобили били запалени, че плащали лихва в размер на 30%. Едни от тях предявиха претенции към част от подсъдимите, а други отказаха да бъдат както граждански ищци, така и частни обвинители в процеса.

Защитата поиска отвод на съдебния състав заради начина, по който се е съгласил да гледа искането за промяна на мярката на Ценко Чоков. Това искане беше отхвърлено. Предстои съдът да се произнесе, заседанието продължава.  

Водещи

Най-четени