Депресията и тревожността се предава от родителите на децата 26.09 | 12:03

При деца, чиито родители страдат от депресия, опасността от това психическо разстройство се оказа по-висока с 45%, установиха учени

От iNews.bg

При децата, чиито родители страдат от депресия, опасността от това психическо разстройство се оказа по-висока с 45%, установиха учени, анализирали данните на 250 деца и родителите им. При това заболяването при децата е по-тежко.

Изследователите провели изпитания и с маймуни. Те оценявали равнището на хормона на стреса (кортизол) у животните, когато в клетката влизали странични лица. Някои маймуни ставали нащрек или пък застивали на място. Високата тревожност се предавала на децата им в 35% от случаите. Изследователите забелязали също сходни особености в мозъците на разтревожените родители и децата им.

По-рано изследователи от Университета Еразъм анализирали данни на 4746 двойки майки и деца, а също на 4144 бащи. В средата на бременността родителите запълвали анкети за равнището на тревога и депресия. Три години по-късно анкетата била повторена.

В резултат изследването показало, че децата, чиито родители са страдали от депресия по време на бременност или веднага след раждането на детето, по-често са били капризни към храната и направо злояди. Като цяло такива се оказали около 30% от децата под 3-годишна възраст.

Майките изпитвали тревога и по време на бременността, и след раждането на детето. А бащите по-често страдали от депресия през ранното детство на детето. Високото равнище на тревога при майката е пряко свързано със злоядността на детето. Аналогичните проблемите при бащите се отразявали по подобен начин върху хранителните навици на децата.

При децата, чиито родители страдат от депресия, опасността от това психическо разстройство се оказа по-висока с 45%, установиха учени, анализирали данните на 250 деца и родителите им При това заболяването при децата е по-тежко. Изследователите провели изпитания и с маймуни. Те оценявали равнището на хормона на стреса (кортизол) у животните, когато в клетката влизали странични лица. Някои маймуни ставали нащрек или пък застивали на място. Високата тревожност се предавала на децата им в 35% от случаите. Изследователите забелязали също сходни особености в мозъците на разтревожените родители и децата им. По-рано изследователи от Университета Еразъм анализирали данни на 4746 двойки майки и деца, а също на 4144 бащи. В средата на бременността родителите запълвали анкети за равнището на тревога и депресия. Три години по-късно анкетата била повторена. В резултат изследването показало, че децата, чиито родители са страдали от депресия по време на бременност или веднага след раждането на детето, по-често са били капризни към храната и направо злояди. Като цяло такива се оказали около 30% от децата под 3-годишна възраст. Майките изпитвали тревога и по време на бременността, и след раждането на детето. А бащите по-често страдали от депресия през ранното детство на детето. Високото равнище на тревога при майката е пряко свързано със злоядността на детето. Аналогичните проблемите при бащите се отразявали по подобен начин върху хранителните навици на децата. Прочети още на: http://www.bgnes.com/spa-i-bio/zdrave/4459049/

Водещи

Най-четени