"Ислямска държава" губи Сирия и Ирак, но завладява Афганистан 15.06 | 17:03
Джихадистите завзеха от талибаните убежището на Осама бин Ладен - пещерите Тора Бора
Джихадистката групировка "Ислямска държава" (ИД) заяви, че нейни бойци са превзели от талибаните прочутия пещерен комплекс Тора Бора в Източен Афганистан, където се е укривал ликвидираният впоследствие лидер на Ал Каида Осама бин Ладен, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
Снощи радио "Халифат" на ИД съобщи на езика пущу, че "черният флаг на групировката се вее над Тора Бора и че нейни бойци за превзели няколко местности наоколо и са приканили избягалите от боевете селяни да се върнат по домовете си".
Талибаните потвърдиха съобщението на ИД. Техният товорител Забиула Муджахид първоначално отхвърли тези твърдения, като заяви пред АП, че те са изтласкали джихадистката групировка от заемана от нея територия в района.
Впоследствие обаче Муджахид каза пред АФП, че ИД наистина е превзела Тора Бора. "Опитахме се да окажем съпротива, но не успяхме и седем от нашите муджахидини паднаха като мъченици в боевете", заяви той.
Муджахид каза още пред АП, че талибаните са убили над 30 джихадисти от ИД.
Американски въздушен удар по позиции на талибаните вчера е причинил смъртта на 11 техни бойци и е улеснил ИД, каза още говорителят им.
Тора Бора е плетеница от пещери, в която бойците на "Ал Каида", от която по-късно се пръкна и "Ислямска държава", водени от Осама бин Ладен, се укриваха след инвазията на оглавяваната от САЩ коалиция в Афганистан след атентатите от 11 септември 2001 г.
Според показания на затворник в американския център за задържане на заподозрени терористи в Гуантанамо, Куба, след като Бин Ладен напуснал Тора Бора, той първо отишъл в североизточната афганистанска провинция Кунар, а после се укрил в Пакистан.
Осама бин Ладен бе ликвидиран през 2011 г. в дома му в пакистанския гарнизонен град Аботабад при операция на американски командоси.
Водещи
-
„Възраждане“ на консултации при президента: Избори през март са съвсем постижими
Нужно е свикване на КСНС за запазване на българския лев, изтъкнаха от партията
16.12 | 13:10
-
Терзиев: Всеки ден, в който не правим нищо, е ден, в който проблемите на „Топлофикация София“ се задълбочават
Кметът отхвърли твърденията, че докладът е свързан със "скрита приватизация“ или с намерения...
16.12 | 12:59
-
Александър Колячев: КЗП следи цените на 5 млн. продукта ежедневно 2
И посочи, че зелето е чудесен традиционен продукт, който в момента е на добра цена.
16.12 | 12:15
-
Има профилактични прегледи на очите, които родителите не трябва да пренебрегват
"Първят е на една годинка".
16.12 | 12:00
Най-четени
-
Румен Радев продължава консултациите с "Възраждане" и ДПС – Ново начало
Конституционната процедура
16.12 | 08:32
-
Протести срещу предложение за по-високи данъци ще има в Несебър и Поморие
Протестът в Поморие е срещу вече взетото решение за увеличаването на данъка с 33%.
16.12 | 11:15
-
Разрушиха прасе-касичката в Триъгълника на властта
На 10 декември рано сутринта, часове преди най-големия многохиляден протест, който доведе след...
16.12 | 09:59