Битката срещу джихадистите за Мосул започва до два дни 11.10 | 20:12

Ердоган към премиера на Ирак: Не сте ми на нивото, ще правя каквото реша в страната ви!

От iNews.bg

Операция на международната коалиция за освобождаване на иракския град Мосул от терористичната групировка "Ислямска държава” може да започне до два дни, максимум до седмица. Това съобщи по турския телевизионен канал NTB бившият губернатор на Мосул Асил ан Нуджейфи, цитиран от ТАСС и БГНЕС.

Мосул, чието население е над 500 000 души, се смята за столица на джихадистката групировка в Ирак. Градът беше предаден без бой от "Ислямска държава" през юни 2014 г.

Междувременно турският президент Реджеп Ердоган отправи гневна препоръка към премиера на Ирак Хайдар ал Абади "да не прекрачва границата” в изявленията си за присъствието на турски военни в арабската държава и за участието им в подготвяната операция по освобождаването на Мосул, съобщи телевизионният канал "Хабер тюрк”.

"Ирак има редица претенции спрямо лагера Башика в северната част на страната (където е военният контингент на Турция за борба с терористите), а сега ни казват да напуснем тяхната територия. Но турската армия няма да изпълнява вашите заповеди”, отсече Ердоган.

В лагера Башика турски инструктори обучават кюрдски доброволци и Анкара планира те да участват в освобождаване на Мосул.

На пресконференция в иракския град Кербала в неделя Ал Абади заяви, че няма да позволи на турски военни да участват в операцията срещу Мосул. Иракския премиер посочи, че "проектът на Анкара да разположи свои сили извън Турция е грубо нарушение на суверенитета на Ирак".

В отговор Ердоган пък каза, че Ал Абади го е обидил лично. "Не разговарям с вас, не сте на нивото ми. Няма никакво значение какво заявявате от Ирак. Трябва да сте наясно, че ще правим това, което искаме”, отвърна задочно турският държавен глава.

Анкара има 2000 войници в Ирак, като около 500 от тьях са в лагера Башика в северен Ирак.

Спорът между Анкара и Багдад избухна, след като турският парламент удължи правителствения мандат с една година и позволи на турски войски да останат в Ирак и Сирия.

Иракският парламент нарече турските войски "окупационна сила”.  

Водещи

Най-четени