Вотът на гръцкия народ - извън международните норми 01.07 | 17:13

Властите сами са провалили референдума, като са го форсирали

От Беатрис Николoва

Ръководителят на Съвета на Европа обяви, че насроченият за неделя референдум в Гърция не отговаря на международните стандарти, цитира АР.

Генералният секретар на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд заяви пред агенцията, че международните стандарти изискват референдум да се проведе поне две седмици след като е обявен, за да има време за достатъчно време за обсъждане.

За да отговаря на стандартите, въпросът на референдума да е зададен ясно, а гласуването да бъде следено от международни наблюдатели.

Референдумът в южната ни съседка ще реши дали Гърция ще приеме исканията на кредиторите в замяна на спасителни фондове Отговор "Не" потенциално може да доведе до излизане на Гърция от 19-те страни на еврозоната.

По-рано стана и ясно, че новото предложение на гръцкия премиер Алексис Ципрас към международните кредитори, с които Гърция се надява да постигне сделка за решаване на дълговата криза, не е добре прието от Германия.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле коментира, че условията на Ципрас, не са внесли никаква яснота за разрешаването на ситуацията. По негови думи, гърците трябва ясно да заявяват какво искат, защото в моемнта тяхното предложение е неясно.

Атина предложи условия на кредиторите си, за да се съгласи на техните изисквания. По отношение на ДДС Ципрас предлага да се запази 30% отстъпка от ДДС за определени острови, които са отдалечени и доставките до тях са трудни. Това е едно от основните искания на "Сириза" и коалиционните им партньори "Независимите гърци". Кредиторите обаче настояват, че ще се наложи съвсем отделна администрация да се занимава с намаляването на ставката, което противоречи на тяхната идея за опростяване на ДДС схемите.

Политическият спор около пенсионната реформа през всички месеци се въртеше около така наречените солидарни грантове, от които се възползваха по-бедните пенсионери. С това правителството прави най-големите отстъпки, защото социалните придобивки за пенсия ще бъдат премахнати през 2019 година. Правителството обаче иска това да се случи постепенно.

Цялостно изпълнение на реформата от 2010 година ще има, но се предлага отлагане на реформата, стартирана през 2012 година и приемане на нови правила за пенсия през октомври 2015 година.

От една страна предложението на Алексис Ципрас е знак за компромисите, на които Атина е готова, но от друга, според международните анализатори, исканията на правителството могат да се окажат спирачка в колелото на преговорите.

Водещи

Най-четени