Горбачов: Светът опасно се отдалечава от мира и приближава критична точка 10.10 | 16:59

Русия и САЩ са длъжни да продължат диалога си по всички актуални проблеми на планетата, не да се ограничават с регионални, казва последният лидер на СССР

От iNews.bg

Съвременният свят се отдалечава все повече от мира и ликвидирането на оръжията за масово унищожение. И в същото време се намира все по-близо до критичната точка. И това трябва да се спре час по-скоро. Такова мнение изказва последният съветски лидер Михаил Горбачов в интервю за "РИА Новости", дадено по повод 30-ата годишнина от историческата му среща с Роналд Рейгън в Рейкявик през 1986 г. Според последния първи в СССР в наши дни светът се е отдалечил от онези принципи, които са се обединявали и защитавали тогава лидерите на "големите" държави. И ситуацията вече става опасна, особено на фона на проблемите в диалога между Москва и Вашингтон.

"Не ми се иска да давам конкретни рецепти, но искам да кажа, че това трябва да спре. Диалогът трябва да бъде възобновен. Неговото прекратяване би била най-голямата грешка. Трябва да се върнем към основните приоритети. Това са намаляването на ядрените арсенали, борбата с тероризма, предотвратяването на екологичните катастрофи. В сравнение с тези предизвикателства всичко останало е на втори план", казва Горбачов.

Според него сегашната ситуация в отношенията между Москва и Вашингтон е недопустима. "Да, в момента те са изострени, има голямо напрежение. Взаимното доверие е в колапс. Аз нееднократно изразявах вече своето мнение по въпроса: Преговорите трябва да бъдат възобновени и то по всички проблеми на днешния ден, без да се ограничаваме с регионалните проблеми. И най-вече това важи за темата с ядрените оръжия", подчертава Горбачов. От думите му става ясно още и че действията на Северна Корея в тази посока са изключително опасни и отдалечават света от постигането на траен мир и демилитаризация.

"Към днешна дата да говорим за приближаването към свят без ядрени оръжия е трудно. И това трябва да си го кажем честно. Но и да не забравяме, че докато има ядрени оръжия, има и риск от използването им. Независимо дали в резултат на случайност – технически проблем, или вследствие на зла човешка воля – на безумец или на терорист. Последствията от такова нещо можем да си ги представим. А и нашите две държави (Русия и САЩ – бел.ред.) във връзка с договора за неразпространение на ядрените оръжия са длъжни да преговарят за тяхното намаляване до пълното им ликвидиране. Така че целта за свят без ядрени оръжия не е утопия, а императивна необходимост. Но тя може да бъде постигната единствено чрез демилитаризация на политиката и на международните отношения", казва Михаил Горбачов.

Водещи