Гърция ще отстъпи? Ципрас преразглежда офертата на Юнкер 30.06 | 13:00

Напрежението от банковата ваканция си „каза тежката дума“

От Филипа Тодева

Гръцкият премиер Алексис Ципрас преосмисля последната оферта, която му отправи председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, твърди гръцкият вестник Kathimerini.

Изданието разполага с информация, че напрежението, което причинява банковата ваканция в страната, както и изтичането на срока за спасителната програма, са станали повод някои от членовете на правителството са призовали Ципрас да приеме предложенията на кредиторите.

Правителствени източници обявиха, че Европейската комисия вече е била уведомена за решението на правителството. Тази новина изглежда много странно на фона на намеренията за провеждане на референдум за отхвърляне на условията.

Респективно, сега Ципрас не просто ще трябва да приеме предложенията на кредиторите от неделя, но ще трябва да проведе кампания, която да убеди гърците да приемат предложенията. Част от тях касаят туристически данък за хотелите, който ще бъде 13%, а не 23, както се изискваше от кредиторите, както и промяна в ДДС.

На какво конкретно Ципрас се е съгласил по отношение на пенсионната реформа, обаче засега не е ясно.

Ако офертата окончателно бъде приета, министрите на финансите от еврозоната биха могли да обсъдят възможност за бъде удължен срокът за покриване на гръцкия дълг до октомври и да се намалят лихвите по него.

Проблемите при преговорите с кредиторите се отразяват сериозно на кабинета, който сякаш се разпада. Говори се, че няколко министри вече са поискали оставката на финансовия министър Янис Варуфакис.

Самият той обаче отрече, че е на ръба да подаде оставка, тъй като страната му се подготвя за ключови месеци и е на мнение, че това може да определи бъдещето ѝ в еврозоната.

Но дори и самият Варуфакис сигурно усеща, че позицията му е несигурна, тъй като премиерът Алексис Ципрас го пренебрегва и игнорира във взимането на решения за страната.

Гърция е изправена пред краен срок за постигане на споразумение с кредиторите и да изплати 1,6 млрд. евро на МВФ, в противен случай ще загуби 7.2 млрд. евро спасителни фондове.

Финансовото министерство също бе въвлечено в проблема, след като избра икономиста Елена Панаритис да бъде новият представител на Гърция в Международния валутен фонд. Някои депутати разкритикуваха избора на представител, който е бивш депутат от левите партия ПАСОК, която се съгласи с първия спасителен заем на Гърция.

Длъжностни лица от Гърция са били изключени от преговорите с кредиторите през уикенда в опит да се постигне съгласие по пакет от икономически реформи.

Жозе Мауел Барозу, бившият председател на Европейската комисия, предупреди в неделя, че е жизнено важно да се намери бързо решение. Той каза пред BBC: "Понякога оставам с впечатлението, че хората са в очакване на произшествие, така че те наистина могат да се съсредоточат в избягване на по-голяма катастрофа. Това е твърде дълъг път, за да се намери решение. Считам, че е важно сега да се намери това решение".

"Последиците от гръцкия фалит или излизането ѝ от еврозоната, ще бъдат отрицателни както за Гърция, така и Европа", допълни Барозу.

"Ние вярваме, че плащанията към МВФ до края на юни ще бъде трудна задача. Плащанията на 3,5 млрд евро по облигации, държани от ЕЦБ на 20 юли са още по-малко вероятни", каза Майкъл Гапен, икономист в Barclays.

Най-четени