ЕС получи приза за мир 10.12 | 17:07

Чувствата за Нобеловата награда за мир останаха смесени

От Владислав Рашков

Европейският съюз бе удостоен с наградата Нобел за мир на официално тържество в Осло.

27-те страни бяха наградени за това, че са обединили усилия след двете световни войни през XX век, пише BBC.

На тържеството две дълго воювали държави в лицето на лидерите на Германия и Франция застанаха един до друг и вдигнаха заедно възторжено ръцете си.

Премиерът на България Бойко Борисов изказа гордостта си, че страната ни е част от организация, която е удостоена с приз за мир. "Истински се радвам за това, че българският народ, като част от Европа, беше оценен с усилията си за мир", каза той по време на церемонията, цитиран от агенция "Фокус".

На церемонията не присъстваха някои от европейските лидери. Сред тях беше премиерът на Великобритания Дейвид Камерън, който отказа да признае заслугите на ЕС в изграждането на мир и устойчива демократична среда. Вместо него на церемонията бе вицепрезидентът на Кралството Ник Клег.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой приветства наградата и каза, че се надява вбъдеще да чува все повече гордост у хората на Европа, че са част от този континент.

ЕК от своя страна заяви, че парите от приза ще бъдат дарени на деца в нужда.

Присъждането на Нобеловата награда за мир събуди неодобрението на евроскептици, правозащитници и други нобелови лауреати на мира. Трима носители на приза отказаха да признаят заслугите на 27-те.

"ЕС е видно, че не се слави много с мира. Това би си казал Алфред Нобел, ако беше тук", се казва в общо писмо на носителите от 1976, 1980 и 1984 г. – Майрит Магаре от Северна Ирландия, Адолго Ексивел от Аржентина и южноафриканският епископ Десмонд Туту.

Водещи

Най-четени