Европа се спасява от нови мигранти с лагери в Либия 03.02 | 20:16

ЕС ще ги финансира, ООН ще ги управлява, а Италия ще обучи и екипира либийски сили за борба срещу трафика на хора

От iNews.bg

Европейският съюз ще финансира мигрантски лагери, ръководени от подкрепяното от ООН правителство в Либия. За това се споразумяха ръководителите на 28-те държави-членки по време на неформалната среща на върха в Малта, на която българският президент Румен Радев направи първото си участие в голям лидерски форум. Споразумението, подписано първо от италианския премиер Паоло Джентилони и либийския премиер Файез Сарадж, предвижда Рим да обучи и екипира либийски сили, които да се борят с трафика на хора, предаде Ройтерс.

Либия, която изпадна в криза и конфликти след свалянето на диктатора Муамар Кадафи, е разкъсана между властта на правителството на националното единство в Триполи и силите на генерал Халифа Хафтар на изток. "Ислямска държава" има няколко хиляди бойци там. Беззаконието в страната позволява големия приток на мигранти от Африка, които поемат от Либия през Средиземно море на път към Европа – опасен маршрут, смъртността по който се увеличи през изминалата година. 4500 души са загинали в бурните морски води през 2016 г.

Европейският съюз иска да прекрати това. А преценката дали мигрантите имат право на убежище в Европа, да се прави, докато те още са в Либия. Освен това при залавянето им в открито море те ще могат да бъдат връщани в лагер в Либия, вместо приютявани в Европа. Идеята на ЕС е лагерите, управлявани от либийското вътрешно министерство, да бъдат мястото, където мигрантите пребивават, докато бъдат депортирани или доброволно се върнат в родните си държави. Италия ще обучи служителите и ще снабдява с лекарства лагерите, освен това се ангажира да подкрепя кабинета в Триполи.

Върховният комисариат на ООН за бежанците и "Лекари без граници" обаче критикуваха споразумението, което според тях ще остави мигрантите да живеят в "нечовешки" условия и ще ги изложи на опасност.

Първи лидерски форум за президента Радев

"Повишаването на сигурността на европейските граждани и засилването на мерките за борба с нелегалния трафик на хора към ЕС бяха водещите акценти по време на днешното неформално заседание на Европейския съвет в Малта. Само за последната година броят на мигрантите от Либия към Малта и Италия надхвърля 180 000 души, от които стотици са загинали при преминаването на Средиземно море", коментира президентът Радев пред журналисти в Малта, цитиран от своя прессекретариат.

"За България е изключително важно с повишено внимание да следи и региона на Източно Средиземно море и сухопътните маршрути в Източна Европа, които гарантират и сигурността на българските граници", e подчертал на срещата държавният глава. Румен Радев беше категоричен, че страната ни трябва да разполага с адекватни способности за реакция в случай на внезапно увеличаване на миграционния натиск към България, която е и външна граница на ЕС.

По време на Европейския съвет всички лидери се обединиха около позицията, че въпросите в сферата на сигурността и отбраната са общ приоритет и са постигнали съгласие за увеличаване на отделяните средства за сигурност и отбрана. "Европа търси как по най-добрия начин да защити своето бъдеще. Без гарантирането на сигурността не можем да мислим за икономически ръст, за по-висока заетост и за увеличаване на благосъстоянието на гражданите", посочи президентът.

Радев беше категоричен, че Срещата на върха в Рим по повод 60-годишнината от подписването на Римските договори, трябва да се превърне в демонстрация на единството на ЕС около неговите ценности и солидарност.

"Европейските лидери трябва да докажат, че имат решимостта да се обединят около обща стратегия, която да защити интересите на Европа и да осигури мир и просперитет", посочи президентът. По думите на държавния глава това означава да бъде демонстрирана и солидарност с държавите от външните граници на ЕС, които не трябва да бъдат оставяни да се справят сами с миграционната криза.

В отговор на журналистически въпрос държавният глава посочи, че по време на разговора си с канцлера на Германия Ангела Меркел той й е благодарил за подкрепата, която страната ни получава за реформирането на своята съдебна система и за укрепването на охраната на българските граници.

Канцлерът Меркел пък е подчертала пред президента Радев интереса на Германия да увеличи инвестициите си в българската икономика и е призовала за бързото завършване на предприетите съдебни реформи.

Водещи

Най-четени