И Русия се оттегля от Договора за ликвидиране на ракетите, обяви Путин 03.02 | 11:20

На среща с министри руският президент каза, че Москва започва да разработва нови ракети

От iNews

И Русия се оттегля от Договора за унищожаване на ядрените оръжия. Това обяви президентът на страната Владимир Путин, цитиран от Нова тв. На среща с министри той каза, че Москва започва да разработва нови ракети. Освен това, президентът забранил на членовете на правителството да стартират преговори със САЩ по темата.

Министъра на външните работи и министъра на отбраната на Русия докладваха на Путин последното развитие около Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег.

"Нашият отговор ще бъде огледален. Американските ни партньори казаха, че спират участието си в споразумението, значи и ние спираме нашето. Те казват, че започват нови разработки - ние ще направим същото", каза руския презиедент.

Путин каза на министъра на отбраната, че Русия трябва да разработи наземен вариант на изстрелваните от кораби и подводници ядрени ракети Калибър М, а на министъра на външните работи разпореди Русия да не прави първата стъпка към нови преговори с американците.

"Още едно важно уточнение, което искам да направя и към двама ви - действаме от позиция, че Русия няма да разполага ракети със малък и среден обсег в Европа, освен ако американски ракети не бъдат разположени в този регион", заяви Путин.

Вашингтон официално уведоми Москва, че прекратява участието си в Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег и че започва процедура по излизането от него, съобщи руското министерство на външните работи в изявление, цитирано от ТАСС.

"На 2 февруари Съединените американски щати, с нота на Държавния департамент, официално уведомиха Руската федерация за прекратяване на участието си в двустранния Договор за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег от 1987 г. и началото на процедурата по излизането от него", се казва в изявлението. Вашингтон обяви също, че "вече не се смята за обвързан със задълженията по този документ, т.е. може открито да пристъпи към разработката, производството и разполагането на забранените от договора въоръжения". 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че европейските членове на организацията са съгласни с оценката на Вашингтон и стоят на тяхна страна. Редица политици, дипломати и експерти оценяват разпадането на споразумението като опасно и предупреждават за възможността от нова надпревара във въоръжаването.

Водещи

Най-четени