И все пак британците си остават галениците на Европа. Ето защо 29.06 | 16:42

Европа омекна и може и да позволи на отцепниците достъп до единния пазар

От iNews.bg

Британските претенции намират реализация. Британците ще получат точно това, което искат. Не стига, че ще излязат от ЕС и това ще ги освободи от много отговорности и задължения, но и има реален шанс да ги оставят в единния пазар. Разбира се, пред това има условия, но определено е по-добре от пълен Brexit:

"Достъпът на Великобритания до европейския единен пазар ще е възможен, само ако има гаранции за свободното движение на работна сила, граждани и капитали”, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след срещата на върха на ЕС без Великобритания днес.

Това означава, че най-вероятно за Великобритания ще бъде приложен моделът "Норвегия". Норвегия не е член на ЕС, но участва в общия пазар. Но тя не е задължена да хармонизира цялото си законодателство с това на Европейския съюз.

Що се отнася до Обединеното кралство обаче, лидерите на 27-те страни от съюза са решили преговорите с Великобритания, да не започнат преди Брюксел да получи официално уведомление за излизането на Лондон.

"Ние потвърдихме, че процесът по излизане на Великобритания трябва да стане по установения ред. Няма да има никакви преговори, докато не дойде искане от Лондон за излизане", посочи той.

Туск също така посочи, че следващата среща на европейските лидери без Великобритания ще се състои на 16 септември в Братислава.

Междувременно канцлерът Ангела Меркел успокои, че няма необходимост от промяна на европейските договори на фона на референдума.

Така в известен смисъл тя успокои страстите между страните-основателки на ЕС и новите държави членки. Според Белгия например Европа не може да се движи на една скорост и е невъзможно всички решения да се вземат с равна тежест на гласовете на 27-те страни членки. Това до голяма степен се оказва ключово за нашата страна, която е в списъка на изоставащите държави.

 

Френският президент Франсоа Оланд отбеляза, че реално пред Великобритания има точно 3 варианта за бъдещето икономическо сътрудничество с ЕС след Brexit. Първата опция е тя да се разглежда като трета страна, която няма достъп до вътрешния пазар и не възнамерява да получава такъв. В такъв случай тя може да получи търговски отношения на принципа на тези, които ЕС има с Канада и САЩ например. Но в случая на Великобритания това ще бъде по-лесно постижимо предвид дългогодишното й членство в Общността.

Вторият вариант пред Лондон е да си осигури достъп до вътрешния пазар. В такъв случай тя ще трябва да изпълнява изцяло всички условия, но без да бъде член на ЕС. Тоа обаче няма как да не доведе до определени отговорности и последствия както за Великобритания, така и за Общността. По-конкретно страната няма да може да участва във вземането на решения от страна на ЕК, ЕП и Европейския съвет, но ще трябва да се съобразява 100% с тях, обяснява Оланд, цитиран от "РИА Новости”.

Третият сценарий Великобритания да си избере определени области на сътрудничество и да се договори само за тях с Брюксел. При това положение обаче ще трябва много неща да се подложат на обсъждане и допълнително договаряне на условията, обяснява още френският президент.

Най-четени