Клинтън vs. Тръмп: Рунд първи - зарибяване на фенове с жълтини и компромати 27.09 | 08:42

В дебата, който решава съдбата на Щатите и на света, жълти компромати и удари под кръста удавиха важните политически и икономически послания

От Галина Александрова

С любезно ръкостискане започна първият и ключов телевизионен дебат между между двамата непримирими съперници за поста президент на САЩ - претендентите на демократи и републиканци Хилари Клинтън и Доналд Тръмп . Тв дебатът се проведе в университета "Хофстра ", щата Ню Йорк.

Още преди началото му събитието беше определено от мнозина като историческо по няколко причини. Първо, защото в преките президентски дебати ще участва за първи път жена. И второ, защото за първи път от началото на предизборната кампания двама от най-непопулярните кандидати за висшия държавен пост - при това в цялата история на страната - се изправят един срещу друг в дуел с неясен резултат.

И за двамата кандидати заложеното на карта бе много, твърдят експертите. Натискът върху Клинтън и Тръмп беше засилен допълнително от рекордния брой избиратели, които наблюдаваха първия пряк дебат между бившия държавен секретар на САЩ и ексцентричния бизнес магнат - близо 100 млн. американци.

След демонстрацията със сърдечно ръкостискане преди началото на 90-минутния дебат приятелската атмосфера се пропука буквално в следващите няколко минути.

Първият сблъсък бе за икономиката на страната По времето на Обама държавният дълг на САЩ се удвои и достигна чудовищни размери. Само Тръмп като че ли опита да предложи нещо за решаване на този въпрос.

Доналд Тръмп стана агресивен, когато беше засегната темата за Транстихоокенаското споразумение (ТТП) и обърна внимание на непоследователната позиция на Хилари Клинтън по отношение на търговската сделка.

Дебатът бе открит с въпрос към Хилари Клинтън за създаването на нови работни места. "Нужна ни е такава икономика, която да създава работни места, икономика, която да е ориентирана към бъдещенто", отговори Клинтън, като подчерта необходимостта от поощряване на малкия бизнес и възобновяемите енергийни източници. Тръмп от своя страна заяви, че все повече работни места се изместват извън пределите на САЩ.

"Трябва да сложим край на това. Трябва отново да проведем преговори, така че другите страни да не ни крадат повече работните места. Тръмп алармира, че работните места за американци, изтичат в други страни, назовавайки държави като Китай и Мексико. "Компаниите напускат страната ни", заяви Тръмп и добави, че САЩ трябва да предложат на предприемачите изгодни условия за бизнеса им. Той заяви, че именно това ще стане ако той бъде избран за президент.

"Аз ще върна работни места. Вие не можете", заяви Тръмп след като двойката се сблъска по теми като търговия, данъци и държавна регулация.

"Е, Доналд, знам, че живееш в своя собствена реалност",отговори бившата първа дама на САЩ докато опитваше да обясни позицията си.

Същевременно Тръмп обеща да намали корпоративното данъчно облагане от 45% до 15% . Сред приоритетите си в икономиката Тръмп посочи и преразглеждане на търговски споразумения, като Транстихоокеанското партньорство, които, по думите му, са неизгодни за страната, тъй като лишават американците от работни места. Той отбеляза, че от съществуващите зони за свободна търговия в настоящо време се ползва най-много Мексико, а не САЩ. "НАФТА не работи", каза той и подчерта, че това търговско споразумение е най-лошото в историята на страната. Това споразумение е сключено от съпруга на Хилари - бившия президент на страната Бил Клинтън.

Тръмп атакува, като заяви, че тя е трябвало да се пребори за по-добри условия за Вашингтон в сферата на търговията, докато е заемала поста държавен секретар. Тръмп атакува с думите, че Клинтън се е занимавала 30 години с такива неща и едва сега се е замислила за решения. Според Тръмп американската централна банка – Федералния резерв е политически ангажиран. "Страната ни се оказа в трудна икономическа ситуация, защото политици като Хилари Клинтън, вземат грешни решения. "Сегашното оживление в икономиката, е вай-незначителното от времето на Голямата депресия". Тръмп сравни икономическата ситуация в САЩ с огромен зловещ балон, а САЩ – най-големият длъжник. "Федералният резерв действа ангажирано. Щом Обама напусне поста президент и отиде да играе голф, може да се случи нещо неприятно", каза той.

Републиканският кандидат Тръмп атакува Клинтън по темата с с нейната кореспонденция по времето, когато тя бе държавен секретар.

Тя веднага му отговори, че самият той е пропуснал все още да публикува своята данъчна декларация за доходите. "Ще покажа моята данъчна декларация въпреки мнението на адвокатите си, когато тя покаже изтритите от нея 33 000 писма. Клинтън продължи да настоява, че очевидно той има нещо за криене, след като не публикува декларацията за приходите си, нещо което десетилетия наред всички кандидати за Белия дом правят. Тръмп изрази увереност, че Хилари Клинтън целенасочено е нарушавала правилата за изпращане и получаване на документи със секретно съдържание. "Това е било повече от грешка – било е целенасочено", каза Тръмп.

По време на работата си като държавен секретар на САЩ Клинтън е използвала незащитени сървъри за служебна кореспонденция, включително и секретна. Това е забранено от правилника, действащ в американската администрация. Въпреки това министерството на правосъдието обяви по-рано тази година, че Клинтън няма да бъде преследвана в съда за това.

В първия пряко предаван по телевизията дебат между Хилари Клинтън и Доналд Тръмп бе засегната и темата за расата, и особено полицейското насилие срещу чернокожи.

"Расата все определя твърде много" неща като училища, жилища и как бива третиран човек от системата за наказателното правораздаване, подчерта бившата първа дама на САЩ. "Законът трябва да уважава всеки и всеки трябва да уважава закона", допълни Клинтън.

Клинтън заяви, че расовият фактор често определя къде живеят и учат хората, а понякога и как се отнасят към тях правоохранителните органи. Всички трябва да срещат уважение от страна на закона и на свой ред трябва да уважават закона, каза Клинтън, но посочи, че това често не е така в САЩ. По нейно мнение решението на проблема в междурасовите отношения трябва да се решава на две нива – възстановяване на доверието между граждани и полиция и слагане на край на епидемията от въоръжено насилие. Тя припомни, че тази епидемия е главната причина за смъртността сред младите американци – изпреварваща всички останали.

Хилари Клинтън обвини опонента си Доналд Тръмп в стартиране на политическата му кариера на база "расистка" теория за гражданството на държавния глава Барак Обама. "Не мога да отхвърля това лесно. Той наистина започна политическата си дейност въз основа на тази расистка лъжа, че първият ни чернокож президент не е американски гражданин", заяви бившият държавен секретар на САЩ.

Тръмп не се смути от това обвинение и заяви, че именно той е накарал Обама да покаже документ, удостоверяващ, че е роден в САЩ. Той припомни, че такива опити сигурно е правила и неговата съперница, но единствено той е успял да постигне успех. Той отчита това като голяма услуга на обществото.

Доналд Тръмп от своя страна каза, че афроамериканците и испаноговорящите в САЩ живеят при непоносими условия. Те са в постоянна опасност да бъдат застреляни. "У нас има ситуация,у при която афроамериканците и испаноговорящите в големите градове на страната живеят като в ада, тъй като могат да бъдат застреляни на улицата", каза той във връзка с зачестилите случаи на чернокожи, застреляни от полицаи. Той обяви, че може да промени тази ситуация.

"Това страна, разкъсвана от война ли е? Какво правим?", попита Тръмп в рамките на дебата, който е наблюдаван от рекорден брой американски граждани.

По отношение на външната политика двамата претентенди за президентския пост също сблъскаха гледните си точки, разменяйки взаимни обвинения за редица международни проблеми, включително ситуацията в Близкия Изток и войната на САЩ в Ирак.

В рамките на първия пряк дебат между претендентите за президентския пост в САЩ републиканецът Доналд Тръмп защити предишните си коментари, с които постави под въпрос дългогодишните съюзи на Вашингтон.

"Не можем да бъдем полицай на света, не можем да защитаваме всички страни, когато те не ни се отплащат с това, от което имаме нужда", заяви американският милиардер по време на напрегнатия дебат.

Киберпрестъпността ще е едно от големите предизвикателства за бъдещия президент на САЩ, каза Клинтън. Според нея няма съмнение, че Русия е използвала кибератаки срещу американски организации.

Тръмп счита, че няма доказателства за участие на Русия в хакерските атаки срещу компютрите на Националния комитет на Демократическата партия. По думите му това може да е Русия, но може и да е Китай.

Хилари Клинтън изрази надежда, че тази година екстремистите ще бъдат изгонени от Ирак и спрени в Сирия. "Постигаме напредък и се надяваме, че тази година ще изгоним екстремистите от Ирак и ще ги спрем в Сирия, каза тя и обеща за направи всичко възможно за унищожаването на водачите на бунтовниците. По думите й трябва да бъде спрян потокът чуждестранни наемници и оръжия в региона. Според нея това е ключов приоритет.

Тръмп счита, че външната политика, провеждана от президента Барак Обама и Хилари Клинтън по времето, когато беше държавен секретар, е довела до създаването на радикалната групировка "Ислямска държава" Като част от тези политически грешки той цитира нахлуването в Ирак и военната интервенция в Либия. "Ако не бе това, то от ИД и помен нямаше да има", каза милиардерът и подчерта, че никога не е бил за нахлуване в Ирак. Като част от тези политически грешки той цитира нахлуването в Ирак и военната интервенция в Либия. "Ако не бе това, то от ИД и помен нямаше да има", каза милиардерът и подчерта, че никога не е бил за нахлуване в Ирак. Тръмп за пореден път каза, че на ИД трябва да се отнеме нефта, за да бъде победена, без да уточни как предлага това да стане.

Тръмп обвини Клинтън, че е предизвикала Хаос в Близкия изток докато е била държавен секретар. "Ако погледнете Близкия изток, /ще видите, че /там е пълен хаос, в известна степен при вашето управление", обвини републиканският кандидат. "Вие говорите за "Ислямска държава, но Вие бяхте там и бяхте държавен секретар докато групировката съществуваше още само на приказки. Сега тя е там в повече от 30 страни и Вие ще я спрете?

Тръмп обобщи, че неговата съперница няма енергията, необходима за президент на САЩ. "За да бъде човек президент на тази страна, ме е необходима феноменална енергия", каза той. Клинтън го обори с аргумента, че когато той пътува в 12 страни, договаря мирно споразумение, временно примирие, освобождаване на дисиденти или когато отговаря 11 часа пред комисия в Конгреса, тогава може да говори за енергия".

След като бившата първа дама на страната се усмихна на атаката му, републиканецът допълни, че тя няма издръжливостта да се изправи срещу Саудитска Арабия. "Хилари има опит. Но това е лош опит", отвърна Тръмп.

Тръмп обобщи, че САЩ не могат да бъдат полицаи на свена, нито за защитават всички страни. "Бих искал да помогнем на всички наши съюзници, но губим милиарди долари. Не можем да бъде полицаите на света, не можем да защитим всички страни навсякъде по света, когато те не ни плащат за това", каза той. По въпроса за ИД Тръмп подчерта, че на тази групировка все по-трудно може да се нанесе поражение, тъй като тя разпространява своето влияние, появявайки се в нови и нови страни.

Той счита, че ядреният арсенал, с който разполага Русия е по-нов, отколкото този на САЩ. Според него Русия разширява своите възможности по отношение на ядрените оръжия. Той подчерта, че много от американските бомбардировачи Б-52 са остарели.

Не успяваме да догоним другите страни. Според него ядрените оръжия, а не измененията в климата са най-сериозната заплаха за САЩ. Тръмп каза, че не изключва, ако стане президент на САЩ, да може да даде заповед на американската армия за нанасяне на превантивен удар, макар и да не желае това. Така той отговори на въпрос, който бе зададен на двамата опоненти за това дали са готови да преразгледат стратегията на САЩ, според която Вашингтон може пръв да нанесе ядрен удар по друга държава.

"Аз определено не бих нанесъл първи удар, когато се използва ядрената алтернатива, всичко е свършено". В същото време той добави, че не може да изключи каквото и да е било доколкото има такива държави като Северна Корея.

На този въпрос Хилари Клинтън отговори, че САЩ трябва да са верни на своите съюзнически ангажименти. Думите имат значение. И аз искам да уверя нашите съюзници в Япония, Южна Корея и на други места, че имаме договори за обща отбрана и ние ще ги спазваме. От принципно значение е, думата на САЩ е да бъде твърда и категорична, каза тя. Клинтън каза още, че е наясно, че сегашната кампания в САЩ предизвиква не малко съмнения и тревоги у много лидери по целия свят. "Мисля, че от името на болшинството от американския народ мога да ги уверя, че на нашата дума може да се вярва", каза тя. Може ли да се разчита на нас? Ще бъдем ли лидери в света, опипайки се на своята сила и своите ценности? Точно така имам намерение да постъпвам. Смятам да бъда такъв лидер на нашата страна, на който хората да могат да разчитат – и в страната ни и зад граница", каза тя в заключение.

Последният въпрос, отправен към претендентите за поста в Белия дом Хилари Клинтън и Доналд Тръмп, бе дали ще приемат вота на американските граждани.

Кандидатът на демократите заяви, че вярва в демокрацията и призова хората да гласуват така, сякаш бъдещето им зависи от това.

Републиканецът Тръмп на свой ред отбеляза възможността от изборни измами, но след това завърши, подчертавайки, че ако трябва да победи Клинтън, то тогава той би я подкрепил.

Водещи

Най-четени