Лордовете в британския парламент създадоха пречка пред Брекзит 08.03 | 19:37

Обединеното кралство може и да не напусне ЕС, тъй като последната дума ще имат двете камари на Уестминстър

От iNews.bg

Камарата на лордовете на британския парламент прие с 366 гласа "за" и 268 "против" важна поправка на закона за задействане на процедурата по Брекзит, която задължава правителството на Тереза Мей да поиска одобрение от парламента на споразумението за бъдещите отношения с ЕС, което се очаква да бъде постигнато в рамките на 2 години. Двете камари на Уестминстър ще имат последната дума, дори такова споразумение да не бъде постигнато. Така те осигуриха и възможност Обединеното кралство да не излезе от ЕС въпреки резултата от референдума.

Управляващите консерватори се зарекоха да отхвърлят идната седмица тази поправка в Камарата на общините, тъй като тя би означавала възможност Великобритания все пак да не напусне Евросъюза, предаде БНР.

Заради саботажа бившият британски вицепремиер лорд Хезълтайн – лидер на разбунтувалите се консерватори, бе уволнен като съветник на правителството след снощното гласуване в Камарата на лордовете, довело до приемане на препятствието пред Брекзит.

Лорд Майкъл Хезълтайн, който оглави консерваторите, подкрепили искането за това заключителното споразумение за Брекзит да бъде гласувано от депутатите, беше уволнен от всичките пет позиции като съветник на правителството часове след гласуването.

В кратък коментар той отбляза, че приема правото на "Даунинг стрийт" 10 да го уволни, но понякога има въпроси, които са по-важни от тясната партийната политика. Той допълни, че Тереза Мей е упражнила законното си право като премиер да се отърве от опозиция по смятан от нея за подходящ начин.

"Дали това е мъдро решение, е въпрос, на който тя трябва да отговори, а не аз", каза лорд Хезълтайн. На въпрос на ББС какво мисли за сегашното правителство, той отговори, че никога не се е срещал с Тереза Мей, така че не може да дава оценки, но според него тя има добър рейтинг и хората одобряват това, което прави.

Най-четени