Москва и Токио започват преговори за мирен договор след Втората световна 14.01 | 16:31

Сергей Лавров и японският му колега Таро Коно проведоха първата среща

От iNews.bg

Руският министър на външните работи Сергей Лавров обяви началото на преговори с Япония по проблема с мирния договор, какъвто двете държави не са подписали след края на Втората световна война. Лавров направи изявлението след среща в Москва с японския си колега Таро Коно. 

Сергей Лавров подчерта, че двете страни са готови да преговарят на основата на двустранната декларация от 1956 г. Тогава Москва предлага да предаде на Токио два от четирите Курилски острова, присъединени към Съветския съюз след Втората световна война. В замяна Япония се задължава да признае резултатите от войната, включително съветския суверенитет над островите. 

По-късно японската страна се отказва от изпълнение на споразумението, запазвайки надежда, че ще може да си върне и четирите острова. От думите на Лавров стана ясно, че 63 години след подписването на декларацията позицията на Москва остава неизменна: първо признавате на руския суверенитет над островите, а след това преговори за мирен договор.

"Първоначално позициите бяха диаметрално противоположни. Политическата воля на нашите лидери напълно да нормализираме отношенията между Русия и Япония ни мотивира да активизираме диалога", посочи още Лавров. В края на януари е планирана среща между руския президент Владимир Путин и японския премиер Шиндзо Абе. 

След войната островите Итуруп, Кунашир, Шикотан и архипелагът Шибомаи стават част от тогавашния Съветски съюз. До ден днешен обаче Токио не признава суверенитета на Москва над тях и ги разглежда като окупирана своя територия. 

През 1956 г. Съветският съюз се съгласява да предаде на Япония два от четирите острова - Шикотан и Шибомаи. Впоследствие Токио се отказва от подписаната тогава декларация. Сега японският премиер Шиндзо Абе бърза да реши териториалния спор и да подпише мирен договор с Русия. Руският президент Владимир Путин предлага първо договор без предварителни условия и едва след това решаване на спорните въпроси. 

Водещи