Пожарите в Хърватия и Черна гора не стихват 19.07 | 14:11
Външно продължава да следи ситуацията, засегнати българи няма
По информация на хърватските власти днес огънят отново се е разпалил в сметището Кареповац до Сплит. Към момента той е потушен, но продължава да се разпространява дим в квартала на града, около мястото на пожара. Дежурните служби отбелязват, че няма опасност от нов пожар, но и че ситуацията не е безопасна. Към гражданите са отправени препоръки да затварят прозорците в домовете си, да включват климатици, ако имат такива и да не излизат, ако не е крайно необходимо, съобщиха от външното ни министерство.
Областният оперативен център на пожарната информира, че на територията на Жръновница, Тугаре, Строжанац и Сринйина през нощта не е имало сериозни проблеми. Въпреки, че на тази територия днес сутринта все още може да се види дим, не се наблюдава сериозен огън, а по-скоро спорадични пламъци, които пожарникарите веднага санират на терен. Ситуацията с пожарите като цяло се подобрява.
По последна информация на властите в Черна гора, пожари продължават да бушуват в общините Подгорица, Никшич, Цетине, Даниловград, Херцег Нови и Тиват. По информация на Бюрото за оперативна координация на службите за сигурност в противопожарната дейност са били активирани всички налични човешки, материални и организационни ресурси. На извънредна сесия вчера, 18 юли, вечерта, Бюрото е изразило специална благодарност за помощта, предоставена в рамките на Евроатлантическия координационен център за реагиране при бедствия и Европейския механизъм за гражданска защита - Украйна, Швейцария, България и Израел, както и съседните страни - Сърбия, Хърватия и Босна и Херцеговина - за готовността им да окажат подкрепа в противопожарната и реставрационна дейност.
Българските дипломатически мисии в Загреб и Подгорица поддържат постоянен контакт с местните власти и следят за развитието на ситуацията около горските пожари. Към този момент няма постъпила информация в дипломатическите мисии на Република България в Загреб и Подгорица за пострадали български граждани.
Български граждани, които желаят да получат актуална информация за обстановката в засегнатите от стихиите райони или да подадат сигнал за техни близки, могат да го направят на телефоните на двете мисии.
Телефони за връзка с посолството на Република България в Загреб:
00 385 1 46 46 609
00 385 1 46 46 631
00 385 1 46 46 640
Дежурен телефон на посолството: 00 385 984 69 808
Телефони за връзка с посолството на Република България в Подгорица:
00 382 20 655 009
Дежурен телефон на посолството: 00 382 69 143 298
Водещи
-
Божков няма да участва в изборите, ще гласува за Радев
По думите му президентът е единствената алтернатива в момента
22.01 | 17:15
-
ДБ скочи на Желязков, задето присъедини България към Съвета за мир на Тръмп
Това е грешно, неадекватно и опасно действие на правителството, което вече е загубило...
22.01 | 17:00
-
Атмосферата се ускорява
Защо метеорологичните модели започват да се разминават по-често
22.01 | 16:45
-
Черна серия в Испания: Трета влакова катастрофа, има ранени
Машината се е блъснала в строителен кран
22.01 | 16:30
Най-четени
-
Нейнски: Никой не допуска, че Тръмп е поканил Радев в лично качество в Съвета за мир
Тя беше категорична, че България вече е в „клуба на богатите държави“ и трябва да има...
22.01 | 09:59
-
Радев: Благодаря на всички, подкрепили усилията ни да защитаваме държавността
Съдът насрочи за петък заседание по този въпрос, като очакванията са и окончателното решение...
22.01 | 09:45
-
Протест пред ВСС срещу Борислав Сарафов
Днес в сградата се провежда първото задание на Съвета за тази година.
22.01 | 10:45
-
Премиерата на шестия сезон на сериала "Под прикритие" ще е през есента
Шестият сезон на един от най-емблематичните родни сериали ще се завърне отново в ефира на БНТ...
22.01 | 12:00