Референдумът в Турция вече взе жертви 16.04 | 15:57

Ще постигнем съвременната цивилизация, мечтана от героя Ататюрк, твърди Ердоган

От iNews.bg

Инициираният от държавния глава Реджеп Ердоган референдум за президентска република, който поляризира и разедини нацията, вече взе и жертви. В днешния ден, когато в югоизточната ни съседка се провежда съдбовния за страната вот, са загинали двама души след сбиване пред изборна секция. Скандалът между привърженик и противник на Ердоган е ескалирал и прераснал в стрелба, съобщиха турските агенции, цитирани от БГНЕС.

Става дума за свада между две семейства в село край Диарбекир. Тя прераснала в престрелка и взела две жертви. Сцената се разиграла в близост до училището, където се намира и избирателната секция. Според някои медии причина за инцидента са политически различия.  

В мелето е ранен още един човек, а друг е задържан за разпит.  

Припомняме, че днес турците гласуват "за" или "против" поправки в основния закон на страната. Предвижданите конституционни промени ще дадат изключителна власт в ръцете на държавния глава. Ако референдумът има успех, към новата система на управление ще се премине през 2019 г., а самият Ердоган ще управлява до 2029 г.

Според новите поправки следващите избори за президент и парламент ще се проведат на 3 ноември 2019 г.  

1895906

"Днешният референдум е вот за бъдещето на Турция", коментира пред журналисит, след като гласува, турският президент Реджеп Ердоган. Той даде гласа си в училище в Юскюдар в азиатската част на Истанбул, придружен от съпругата си Емине, по-голямата си дъщеря Есра, внуците си и зет си Берат Албайрак, който е и министър на енергетиката.  

"Проведохме няколко допитвания до народа в миналото, но това е възможност за промяна и трансформация към нова административна система на Турция", каза държавният глава. "Дай Боже, тази вечер нашият народ да пристъпи в бъдещето, правейки очаквания избор", пожела си Ердоган.

"Този референдум не е обикновено гласуване. Вярвам, че народът, ако е рекъл Бог, ще отвори пътя за едно много по-бързо развитие. Ще постигнем съвременната цивилизация, мечтана от героя Ататюрк", каза президентът, визирайкиа основателя на модерна Турция - Мустафа Кемал Ататюрк.

Ататюрк обаче създаде модерна и светска Турция преди сто години, която сега Еродган връща назад с погазването на демократичните процеси, налагането на еднолична диктатура, отнемане на свободното слово и насаждане на религиозното начало. 

По-рано премиерът на страната Бинали Йълдъръм заяви, че всякакъв резултат от референдума ще е успех за нацията. "Независимо какъв ще бъде изходът, това е изборът на нашите хора. Тяхното решение е най-доброто за успеха на страната", каза той пред репортери, след като даде своя глас в Измир.

Водещи

Най-четени