Скопие ратрифицира договора за новото име 20.06 | 10:31

Това е важно, за да получи Македония показа на ЕС и НАТО, заяви Никола Димитров

От iNews.bg

Днес на пленарната сесия в македонското Народно събрание, която се очаква да започне в 11:00 местно време, ще се гласува законопроектът за ратифицирането на договора с Гърция за новото име на страната. Вчера министърът на външните работи Никола Димитров говори един час пред Парламентарната комисия по европейските въпроси за процеса по решаване на спора с името и обясни постигнатия договор с Гърция почти член по член, предаде БГНЕС. Комисията прие законопроекта за ратифициране на договора, съобщиха македонски медии.

В своето обръщение, което имаше личен привкус, поради дългогодишното му участие в този процес, Димитров каза, че тези дни са исторически за Македония. Текстът на договора за него е въпрос на отговорност и патриотизъм. Той също заяви, че договорът е сключен без натиск от Запада и е важно споразумението да бъде ратифицирано до края на седмицата, за да може Македония да получи предложения за членство в НАТО и ЕС до края на месеца.

На вчерашното заседание беше гласувана нуждата от ратифициране на договора. 61 депутати гласуваха "за”, 40 "против”. За самото ратифициране ще се изисква мнозинство или мнозинство на присъстващите депутати. Минималният кворум за работа е 61 депутати, което значи, че за преминаването на законопроекта ще са нужни 31 гласа.

Вчера опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ обяви след гласуването за нуждата от ратифициране, че няма да участва в работата на парламентарните комисии и в днешното гласуване. След приемането от парламента споразумението трябва да бъде изпратено на президента Георге Иванов, който има 7 дни да подпише. Ако той откаже и наложи вето, то законът се връща пак в парламента, където този път ще има нуждата от подкрепата на абсолютното мнозинство, за да премине. Ако след това документът премине, то президентът е длъжен да го подпише.

Изпълнението на споразумението се извършва на етапи и трябва да влезе в сила, след като и двете страни го приемат по установени вътрешни процедури. Ако обаче една от страните не приеме споразумението, то няма да бъде прилагано. Последната дума за това има македонският народ, който ще гласува на референдум през есента. По време на вчерашните обсъждания в парламента присъстваха вицепремиерът и министър на отбраната Радмила Шекеринска, посланикът на Холандия, както и други представители на дипломатическия корпус и ЕС.

Водещи

Най-четени