Учени откриха връзка между COVID-19 и рекордните валежи в Китай 20.02 | 15:19

По протежението на река Яндзъ са паднали най-обилните валежи от 1961 г. насам

От iNews

Резкият спад на вредните емисии вследствие на наложените COVID ограничения е изиграл ключова роля за рекордните валежи в Китай през 2020 г. Това са изводите от ново научно проучване, съобщава Би Би Си.

Намаляването на парниковите газове и малките частици, наречени аерозоли, е довело до атмосферни промени, които са увеличили проливните дъждове.

Стотици хора загинаха, а милиони бяха евакуирани през лятото с рекордни валежи в азиатската страна.

Много части от Източен Китай бяха ударени от тежки наводнения през юни и юли 2020 г. Според изследователите именно намаляването на вредните емисии е допринесло за около една трета от екстремните летни дъждове.

По протежението на река Яндзъ са паднали най-обилните валежи от 1961 г. насам, като през юни и юли е отчетено увеличение от 79% в сравнение със средното за периода за предходните 41 години.

Редица научни изследвания досега се опитваха да установят какво е причинило наводненията, като някои сочат екстремните условия в Индийския океан.

Сега обаче международен екип от учени изложи нова теория. Според тях рязкото намаляване на емисиите на парникови газове и аерозоли вследствие на локдауните по време на пандемията от коронавирус е основната причина за интензивните валежи.

Авторите на проучването посочват, че през последните четири десетилетия летните валежи над източните и централните части на Китай са намалели значително поради увеличаването на броя на аерозолите в атмосферата.

Тези частици, често свързани с изгарянето на въглища, могат да намалят зараждането на силни бури, което е довело и до по-ниски валежи.

По този начин отсъствието на аерозоли и по-ниските емисии на парникови газове са довели до обратния ефект през 2020 г. - значително увеличение на валежите.

 

Водещи

Най-четени